Dopłaty do innych paliw niż węgiel

W czwartek Sejm zdecydował ws. dopłat do innych źródeł ciepła niż węgiel. Będą mogli na nie liczyć m.in. korzystający z pelletu, LPG czy oleju opałowego. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Posłowie głosowali na temat senackich poprawek do projektu ustawy, wprowadzającej dodatki do innych źródeł ogrzewania niż węgiel. W toku obrad bez zmian pozostały kwoty dodatków, które mają pomóc przetrwać kryzys energetyczny. Dofinansowanie będzie wynosiło od 500 zł do 3 tys. zł.

Trzy tysiące złotych będzie można dostać w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy. 1 tys. zł - gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilany drewnem kawałkowym. Pięćset złotych - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, a 2 tys. zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy. Projektowane przepisy przewidują też wsparcie dla odbiorców ciepła sieciowego.

Ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.