Ekogroszek a instalacja kominowa

cdc24.pl
2016-02-22 / 07:56
Ekogroszek a instalacja kominowa

Jestem przed modernizacją ogrzewania w moim domu i mam pytanie. Czy przy zmianie kotła węglowego na ekogroszek muszę wymienić też komin? Ilona z Wrocławia

Tak, o tym, że jednym z podstawowych kryteriów doboru sytemu kominowego jest rodzaj paliwa, specjaliści przekonują przynajmniej od kilkunastu lat – kiedy to kominy murowane odeszły do lamusa lub zostały wyposażone w nowocześniejszy układ. Kotły grzewcze są na tyle precyzyjnymi urządzeniami, że także proces odprowadzania spalin na zewnątrz wymaga dostosowania do dokładnie określonych wytycznych. 

Jeśli postanowiliśmy, że będziemy ogrzewać dom ekogroszkiem, powinniśmy postawić na wysokosprawny, automatyczny piec (wystarczy załadować paliwo i z głowy!) oraz system kominowy sprawdzonego, zaufanego producenta. Zależy nam, aby podczas spalania ekogroszku dochodziło do wzrostu temperatury do takiego poziomu, który zapewni kominowy pracę „na sucho” – uzyskujemy wysoką temperaturę spalin, dzięki czemu w przewodzie kominowym nie dochodzi do powstania zjawiska kondensacji pary wodnej (na wewnętrznych ściankach komina nie skrapla się woda, dzięki czemu nie narażamy materiału na korozję). Jednocześnie pamiętajmy, że system kominowy powinien być odporny na związki zawarte w spalinach.
W przypadku spalania ekogroszku poleca się przede wszystkim kominy stalowe – ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej, o strukturze austenitycznej, które poradzą sobie w wysokich temperaturach, zapewniając pracę na sucho bez wykraplania się kondensatu. We współpracy z kotłem na ekogroszek sprawdzi się również układ z ceramiki, która uważana jest za uniwersalną.

Na jakość procesu spalania oraz wpływ spalin na eksploatację systemu kominowego powinniśmy zwrócić uwagę także podczas wybierania opału. Najważniejszymi parametrami, o które należy spytać sprzedawców, jest wartość opałowa (możliwie wysoka) oraz zawartość popiołu, siarki i wilgoci (te powinny być jak najniższe). Bądźmy „odporni” na wyjątkowo atrakcyjne promocje i okazje, może się bowiem okazać, że kupiliśmy paliwo pełne zanieczyszczeń oraz niewskazanych dodatków. 

Powracając do zadanego pytania: czy w przypadku wymiany kotła węglowego na urządzenie opalane ekogroszkiem konieczna jest modernizacja systemu kominowego? Wszystko zależy od parametrów nowego pieca oraz właściwości odprowadzanych spalin. Jeśli przy poprzednim kotle zamontowaliśmy system ze stali nierdzewnej lub ceramiczny, remont komina prawdopodobnie nie będzie konieczny. Należy to jednak skonsultować z ekspertem, który dodatkowo sprawdzi stan komina. 

Aktualności


Rząd zapowiada zamrożenie cen energii elektrycznej


2022-09-27

Można już złożyć wniosek o dodatek do ogrzewania gazem LPG


2022-09-21

Dopłaty do innych paliw niż węgiel


2022-09-16

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła


2022-09-05

Rządowe dopłaty do paliw opałowych


2022-08-02

Wsparcie także dla korzystających z pelletu i oleju?


2022-07-26

Rekompensaty dla kupujących węgiel


2022-07-19

Nie kupujemy gazu płynnego z Rosji! – Gaspol SA


2022-04-04

Zmieni się nazwa ekogroszku


2021-10-22

Koniec ekogroszku


2021-09-29

Zgłoszenia obrotu paliwami opałowymi – ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia


2021-07-23

Podrożeje gaz - URE zatwierdziło zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny


2021-07-19