GASPOL - dobra energia dla domu i biznesu

Nie kupujemy gazu płynnego z Rosji! – Gaspol SA

W obliczu agresji militarnej Rosji na Ukrainę, GASPOL podjął decyzję o zaprzestaniu zakupów gazu płynnego LPG produkowanego w Rosji. Jednocześnie holding SHV, którego częścią jest GASPOL, podjął decyzję o wstrzymaniu wszelkich nowych projektów inwestycyjnych w Rosji, eksportu do tego kraju oraz w pełni dostosował się do wszystkich sankcji nałożonych na Federację Rosyjską i Białoruś.

Nie kupujemy gazu płynnego z Rosji! – Gaspol SA
Materiał Partnera: Gaspol SA

Jesteśmy przygotowani na możliwość rezygnacji z dostaw LPG z Rosji i mamy wypracowane sprawdzone rozwiązanie alternatywne. Jest nim zaopatrzenie się w gaz płynny z innych kierunków, głównie z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem naszego morskiego terminalu przeładunkowego w Gdańsku oraz dzięki wykorzystaniu innych jednostek naszej rozbudowanej infrastruktury operacyjnej.

Gaspol_mapa

Bezpieczeństwo energetyczne naszych klientów jest dla nas priorytetem i podjętymi przez nas decyzjami chcemy je zapewnić. Warto wspomnieć w tym kontekście inwestycję siostrzanej spółki Primagaz w morski terminal przeładunkowy Karlshamn w Szwecji, który pozwala nam zwiększyć dostawy na rynek polski.

- Uważam, że polski rynek LPG poradzi sobie bez gazu z Rosji, w sytuacji, gdyby zostało wprowadzone embargo na import z Rosji – mówi prezes GASPOLU Sylwester Śmigiel. Zdajemy sobie sprawę, że obecna sytuacja rynkowa, będąca zarówno efektem wojny jak i sytuacji gospodarczej w Polsce jest trudna dla naszych klientów z powodu zmieniających się cen. Nasze wspólne bezpieczeństwo energetyczne oraz niezależność kosztują. Uniezależnienie się od dostaw z Rosji wpływa na wzrost kosztów w obszarze logistyki i transportu.

Istotne koszty poniesie natomiast Rosja, której przemysł rafineryjny będzie musiał zagospodarować nadwyżkę produkcyjną LPG. Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego z 2020 roku udział rosyjskiego gazu płynnego stanowił aż 65%% całego importu tego surowca do Polski (ok. 1,3 mln ton).


Gaspol_2