Zatankuj propan zanim podrożeje

Propan jest obecnie tani w porównaniu z poprzednimi miesiącami - to dobry czas na przyjrzenie się ofertom dystrybutorów i zaopatrzenie przed okresem jesienno-zimowym, w którym ceny gwałtownie rosną.

W ostatnim czasie dostawy propanu do Polski z kierunku wschodniego są nieco spowolnione, a głównym źródłem zaopatrzenia stał się napływ gazu z portów morskich. Klient detaliczny nie powinien jednak odczuć skutków tych logistycznych przesunięć - zwłaszcza, że w ostatnim czasie w dostawach do domów czy instalacji przemysłowych ceny gazu grzewczego obniżały się.

Średnie ceny detaliczne propanu do celów grzewczych dla użytkowników indywidualnych w maju wyniosły według portalu CDC24.pl 2,25 zł za litr i okazały się o 7 gr niższe niż miesiąc wcześniej. W szczytowym okresie sezonu grzewczego ostatniej zimy cena tej samej ilości propanu wynosiła 2,90 zł/l – tym samym koszt napełnienia 2700-litrowego zbiornika w lutym był o 1755 zł wyższy niż obecnie.

Równie korzystnie wypada obecny okres w porównaniu z czerwcem minionego roku - wtedy za napełnienie zbiornika o pojemności 2700 l trzeba było płacić 8100 zł.

Na początku czerwca trudno jeszcze mówić o wzmożonym zainteresowaniu zakupami paliw grzewczych na okres zimowy – dlatego zapewne ceny w dostawach dla klientów detalicznych są niskie, a dystrybutorzy w wielu miejscach w Polsce prześcigają się w składaniu niskich ofert dla nabywców.  Nie widać także przełożenia zmian logistycznych na koszt zakupu propanu przez odbiorców przemysłowych, nierzadko opierających formuły zakupowe o bieżące notowania z rynku hurtowego – tutaj także na razie zmienność cen nie jest na tyle raptowna, żeby oczekiwać gwałtownych zmian na rachunkach. W ostatnim miesiącu ceny średnie propanu dla dużych instalacji obniżyły się z poziomu 1,85 do 1,75 zł/l netto.

Można jednak obawiać się zmian zwyżkowych w kolejnych miesiącach, kiedy nieubłaganie zbliżać się będzie czas zaopatrywania na zimę. W poprzednich latach szczególnie wyraźny skok był notowany między cenami sierpniowymi i wrześniowymi – w roku 2021 było to nawet 15 proc., rok temu niecałe 5 proc.  Powtórki takiej tendencji możemy zapewne spodziewać się także w roku 2023. Dlatego warto właśnie teraz zwrócić uwagę na korzystne poziomy cen i skorzystać z oferty wyszukiwarki CDC24.pl, aby z „korzyścią dla własnego portfela” zaopatrzyć się przed zimą.