Czy to już czas na zakup propanu?

Zwykle okres letni jest czasem wzmożonego zainteresowania zakupami gazu LPG na cele grzewcze ze strony indywidualnych użytkowników, poszukujących zaopatrzenia na zimniejsze miesiące. W tym roku już słyszymy od dystrybutorów o dużej liczbie zapytań ze strony klientów. Czy faktycznie warto zadziałać już teraz i zapewnić sobie spokojną zimę?

Ceny średnie propanu na rynku detalicznym są najlepszym argumentem za wczesnym zakupem gazu. W roku 2023 w czerwcu i lipcu propan notowaliśmy średnio po 2,08 i 2,03 zł/l. Dla porównania już we wrześniu i październiku paliwo to sprzedawano po 2,50 i 2,52 zł/l. Widać więc, że realna oszczędność przy zakupie w czerwcu wynosi ponad 1100 zł dla 2700-litrowego zbiornika.

Tak szybki progres cen wiązać może się z jednej strony z trudnościami zaopatrzeniowymi, jak i większym nawałem zamówień ze strony odbiorców indywidualnych i komunalnych. Taka tendencja widoczna jest także w hurcie – propan importowany przez granicę wschodnią w roku 2023 w czerwcu kosztował około 2600 zl/t, a pod koniec lata sprzedawany był już po 3400 zł/t. 

Biorąc pod uwagę wielkie zmiany, jakie czekają rynek polski na przełomie roku 2024 i 2025 warto także być zaopatrzonym wcześniej i nie przejmować się medialną paniką, jaka może się pojawić wraz ze zbliżaniem się terminu wejścia w życie embarga na import gazu płynnego z Rosji. To sytuacja, która mocno skomplikuje logistykę LPG dla potrzeb rynku polskiego i – choć nie spodziewamy się braków w zaopatrzeniu – możliwe będzie odbicie się tego przekierowania na cenach propanu, który będzie drożał ze względu na inne niż dotychczas kierunki jego importu.

Wydaje się, że początek lata stanowi dobry moment, aby skupić się na atrakcyjnych cenach i skorzystać z oferty dostawców gazu, co pozwoli zaoszczędzić na zakupach przed nadejściem zimy. Nasza wyszukiwarka daje dobrą możliwość zorientowania się w ofercie lokalnych dystrybutorów i pozwala na zagwarantowanie sobie najkorzystniejszej ceny dla propanu do zbiornika przydomowego. 

Teraz jest doskonały moment, aby wynegocjować najtańszą dostawę i kupić sobie bezcenny spokój na okres zimowych chłodów.