XXI Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek LPG

Kraje UE apelują o zmiany w systemie ETS 2

Polska, Niemcy i 14 innych państw Unii Europejskiej wezwały Komisję Europejską do zmiany zasad nowego systemu handlu emisjami ETS 2, który ma wejść w życie w 2027 roku i objąć sektory transportu oraz budownictwa.

W dzienniku „Rzeczpospolita” czytamy, że w liście skierowanym do KE zaproponowano m.in. wprowadzenie ściślejszej kontroli cen uprawnień do emisji CO2 i wcześniejsze uruchomienie aukcji, aby ograniczyć ryzyko szoków cenowych i zwiększyć akceptację społeczną dla tego mechanizmu.

Sygnatariusze listu, w tym także Austria, Hiszpania, Włochy, Holandia, Rumunia i kraje bałtyckie, stanowią tzw. kwalifikowaną większość w Radzie UE. Tym samym mogą skutecznie naciskać na Komisję, by rozważyła korekty systemu.

Zgodnie z obecnymi przepisami ETS 2, jeśli cena uprawnień osiągnie 45 euro za tonę, KE ma możliwość zwiększenia podaży na rynku. Państwa członkowskie postulują jednak, by ten mechanizm został wzmocniony i stał się bardziej elastyczny wobec nagłych wzrostów cen.

Polska, która od miesięcy domaga się przesunięcia wprowadzenia ETS 2 na 2030 rok, ostrzega, że zbyt szybkie wdrożenie systemu może wywołać sprzeciw społeczny ze względu na prognozowane podwyżki cen paliw i kosztów ogrzewania. Z analiz wynika, że system ETS 2 może spowodować m.in. wzrost ceny litra benzyny E95 o 46 groszy, 1 MWh gazu o 90 zł, a tony węgla nawet o 400 zł.

ETS 2 nakłada obowiązek zakupu uprawnień emisyjnych na dostawców paliw kopalnych, co pośrednio obciąży miliony gospodarstw domowych w UE – w Polsce dotyczy to ponad 17 milionów źródeł ciepła.
Słowa kluczowe:

Polecamy