Wspomaganie tradycyjnych układów podgrzewaczem z pompą ciepła NUOS FS SOL

Pomimo rosnącej popularności kondensacyjnych kotłów gazowych, węgiel jest nadal najczęściej stosowanym źródłem energii, ze względu na niskie ceny i niezależność od sieciowych dostaw. Wydajność instalacji zasilanej kotłem stałopalnym można znacznie poprawić instalując wysokosprawną pompę ciepła powietrze-woda.

Kocioł węglowy sprzężony z elektrycznym podgrzewaczem wody stanowi alternatywne rozwiązanie zasilania c.w.u. i c.o. dla urządzeń na gaz szczególnie w sytuacjach, gdy do działki budowlanej nie doprowadzono sieciowego podłączenia gazu ziemnego. Pod względem obsługi kotły stałopalne są jednak czaso i pracochłonne, cechują się niskimi sprawnościami, a przede wszystkim wysoką emisją zanieczyszczeń. Komfort obsługi i efektywność działania całego układu można znacząco poprawić podłączając do kotła węglowego pojemnościowy podgrzewacz elektryczny z pompą ciepła NUOS FS SOL. Dzięki wysokiemu współczynnikowi efektywności COP na poziomie 3,7 urządzenie z powodzeniem produkuje ciepłą wodę przez cały rok bez wspomagania grzałką. Zautomatyzowane, bezobsługowe rozwiązanie pozwala zwiększyć wygodę użytkowania instalacji w szczególności latem, czerpiąc energię do podgrzewania wody z wszechobecnego powietrza. Z badań firmy Ariston wynika, że współpraca z kotłem węglowym stanowi aż 80% zastosowań pompy ciepła powietrze-woda.

Efektywna modernizacja

Rozwój energooszczędnych technologii grzewczych spowodował, że dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesny dom z tradycyjnym ogrzewaniem węglowym. Kotły na paliwo stałe cechuje niska efektywność na poziomie ok. 75%, wymagają częstego ładowania paliwa i usuwania pyłu odpadowego. Wszystko to skutkuje podwyższonymi kosztami eksploatacji, niskim komfortem użytkowania oraz wysoką emisją stałych i gazowych zanieczyszczeń do atmosfery. Idealnym sposobem na podniesienie wydajności pracy całego układu jest zmiana źródła c.w.u. na efektywne kosztowo i łatwe w montażu urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii. Podgrzewacz z pompą ciepła powietrze-woda NUOS FS SOL pełni jednocześnie funkcję podgrzewu c.w.u. energią z powietrza, magazynowania oraz utrzymywania stałej temperatury wody, dzięki dużemu zasobnikowi o pojemności do 250 litrów z dodatkową grzałką. Został wyposażony w zabudowaną wężownicę do hydraulicznego podłączenia dodatkowego urządzenia w postaci dowolnego kotła, kominka z płaszczem wodnym lub kolektorów słonecznych. Wysokoefektywna pompa NUOS współpracując z kotłem stałopalnym stanowi samodzielne źródło ciepłej wody użytkowej przez cały rok. Przy średnim zapotrzebowaniu na wodę 40 litrów na osobę potrafi szybko zapewnić wystarczającą ilość ciepłej wody nawet dla siedmioosobowej rodziny. W temperaturze otoczenia 20°C urządzenie podgrzewa wodę w czasie zaledwie 4 godzin. W sezonie letnim zastosowanie pompy ciepła NUOS pozwala ponadto uniknąć pracochłonnego uruchamiania kotła do podgrzewu c.w.u. lub podwyższonych kosztów energii elektrycznej, jakie generują tradycyjne elektryczne podgrzewacze pojemnościowe. Dzięki doskonałym współczynnikom efektywności inwestycja w podgrzewacz z pompą ciepła NUOS FS SOL spłaca się już po pięciu latach użytkowania.

Inteligentne rozwiązanie

Intuicyjny panel sterowania pozwala łatwo zaprogramować urządzenie, w zależności od indywidualnych wymagań. Do wyboru są funkcje Green, Boost oraz Auto. W trybie Green działa tylko pompa ciepła dając maksymalne oszczędności. Funkcja BOOST może być uruchamiana manualnie zawsze wtedy, gdy potrzebne jest podgrzanie maksymalnej ilości wody w bardzo krótkim czasie, za pomocą grzałki i pompy ciepła. Natomiast w trybie Auto NUOS samodzielnie dobiera źródło energii, zapewniając wysoki komfort c.w.u. przy oszczędnościach na poziomie 70% w porównaniu do tradycyjnych podgrzewaczy o tej samej pojemności. Urządzenie NUOS SOL FS można ustawić w dowolnym miejscu w budynku. Należy jednak upewnić się, że pomieszczenie posiada minimalną kubaturę 20 m3 i zapewnioną wymianę powietrza. Instalując urządzenie w kotłowni z kotłem z otwartą komorą spalania należy zapewnić dodatkowy wlot powietrza z zewnątrz lub pomieszczenia obok, poprzez podłączenie do króćca rury PVC. Dodatkowym atutem działania pompy ciepła jest schładzanie powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Jeśli jednak nie jest to pożądane, należy zapewnić w pomieszczeniu wylot schłodzonego powietrza.

Informacje o firmie Ariston:

Ariston Thermo jako jeden ze światowych liderów w dziedzinie komfortu cieplnego oferuje pełną gamę urządzeń grzewczych, urządzeń do produkcji ciepłej wody użytkowej, systemów, usług i rozwiązań zapewniających najwyższy poziom komfortu przy minimalnym zużyciu energii.
www.ariston.com/pl