Normy jakościowe dla paliw i kotłów

W stanowisku przyjętym w środę przez Konwent Marszałków samorządowcy wskazują, że ustawa antysmogowa to zbyt mało, by skutecznie ograniczyć tzw. niską emisję. PAP podała, że marszałkowie województw są za wprowadzeniem norm jakości dla paliw stałych oraz kotłów o mocy do jednego megawata.

W stanowisku marszałków stwierdzono m.in. iż stan powietrza w Polsce jest alarmujący, a powietrze należy tu do najbardziej zanieczyszczonych w UE.

Marszałkowie w stanowisku przyjętym w środę w Podzamczu k. Ogrodzieńca (Śląskie) napisali, że ze względu na brak krajowych uregulowań prawnych dotyczących standardów emisyjnych dla instalacji poniżej 1 MW oraz brak standardów jakości paliw stałych, tzw. uchwały antysmogowe będą niewystarczające, głównie ze względu na brak narzędzi i mechanizmów kontrolnych.

Samorządowcy stwierdzili w swoim stanowisku, iż z wielu względów, głównie społecznych, technicznych i ekonomicznych, nie jest możliwa całkowita eliminacja spalania węgla, trzeba jednak starać się wyeliminować najgorszej jakości paliwa i kotły.