Kampania ''Dymem z pieca zabijasz''

W Małopolsce ruszyła kampania, która ma uświadamiać mieszkańcom regionu, że ich decyzje dotyczące samych pieców oraz spalanych w nich paliw, mają wpływ na zdrowie i życie wielu osób.

Województwo małopolskie poinformowało, że - zgodnie z analizami - 98 proc. Małopolan oddycha powietrzem, które ma zbyt dużo rakotwórczego benzo(a)pirenu, a problem nasila się a w okresie grzewczym.

Marszałek Małopolski Jacek Krupa podczas inauguracji kampanii powiedział, że ma ona wzbudzić w mieszkańcach Małopolski refleksję, czy nie używają pieców w taki sposób, że szkodzą zdrowiu własnemu i innych. Marszałek dodał, że urząd chce, aby od 2023 r. w woj. małopolskim nie palono w piecach poniżej piątej klasy, by w całej Małopolsce było czyste powietrze.

Elementami kampanii są billboardy, plakaty, spoty informacyjne w telewizji i radiu a także infolinia, gdzie konsultant udziela informacji związanych z ochroną środowiska, rad i wskazówek.

Akcja, która potrwa w całej Małopolsce do połowy 2018 r., wpisuje się w progam ochrony powietrza w województwie. W styczniu 2016 r. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową dla Krakowa, która wprowadza całkowity zakaz stosowania paliw stałych w kotłach, piecach i kominkach (od września 2019 r.).