Kup energooszczędne mieszkanie lub wybuduj dom i zyskaj dopłatę

Dom, który potrzebuje minimalnej ilości energii czy mieszkanie w pasywnym bloku, w którym ciepłą wodę produkują kolektory słoneczne? Dzięki dopłatom z NFOŚiGW to bardzo prawdopodobne.

Są już pozytywne wyniki programu dopłat. Według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od jesieni 2013 r., kiedy wystartował program dopłat, pozytywnie zaopiniowano już 250 lokali mieszkalnych i 91 domów energooszczędnych oraz 10 pasywnych. 

Wszyscy, którzy chcą uzyskać dopłatę mogą skorzystać z oferty jednego z dziesięciu deweloperów lub zdecydować się na samodzielną budowę domu. Jak podaje rzecznik NFOŚiGW, średnia powierzchnia budowanych domów energooszczędnych to ok. 120 m², a wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową wynosi przeciętnie 34 kWh/(m²rok). 

Docelowo do końca 2022 r. nad Wisłą ma powstać aż 12 tys. domów oraz lokali w budownictwie wielorodzinnym o niskim zapotrzebowaniu na energię. Ma to związek z wchodzącą w życie dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (2010/31/UE), która wprowadza obowiązek wznoszenia budynków o niemal zerowym zużyciu energii od początku 2021 r. we wszystkich krajach unijnych.