Instalator – dobry wybór gwarancją

Instalator – dobry wybór gwarancją

Wybór kotła oparty jest na przestudiowaniu kart technicznych, często kocioł poleca również instalator. Rynek instalacyjny w kraju podzielony jest pomiędzy dużych i mniejszych graczy, jednak brak jest związku pomiędzy wielkością firmy a fachowością instalacji. Instalatora najlepiej znać z jego wcześniejszych prac – to znaczy oprzeć się na referencjach.

Z instalatorem jest trochę jak z lekarzem. Firmy produkujące urządzenia grzewcze proponują mu swoje produkty, tak jak lekarzowi przedstawiciele farmaceutyczni oferują nowe leki. I tak jak lekarz tak i instalator decyduje się na taki produkt, który przede wszystkim przynosi korzyści w postaci braku późniejszych skutków ubocznych. 

Kocioł ma pracować bezawaryjnie; taki jest priorytet instalatora, który pragnie zainstalować urządzenie. Jeśli musi je potem raz za razem odwiedzać i serwisować z powodu awarii, to jego biznes na tym cierpi. Zamiast instalować nowe kotły musi tracić czas na odwiedzanie już raz zainstalowanego.

Co jednak w sytuacji, gdy to instalator partaczy? Ustalenie sfuszerowania instalacji przez laika to zadanie podobne do zdiagnozowania przyczyn choroby przez pacjenta. Trzeba się dokształcić, a może się okazać, że nasza wiedza wystarczy do ogarnięcia zasad instalowania urządzeń grzewczych. 

Trudno ufać wszystkim. Zasada ograniczonego zaufania obowiązuje na drogach i jest to zasada którą możemy kierować się w innych dziedzinach życia. Polecony instalator lepszy jest od wziętego z gazety, ale musimy mieć świadomość, że nawet dobry instalator możne właśnie w naszym domu instalować kocioł, który widzi pierwszy raz na oczy.

Sytuacja w której jesteśmy królikiem doświadczalnym instalatora i producenta urządzeń to mało pociągający scenariusz. Producent wprowadza nowy model na rynek i rozpoczyna sprzedaż od zachęcania instalatorów do obrotu jego urządzeniem. Jeśli mamy podejrzenie, że konstrukcja ma krótką historię, prosimy o wszelkie możliwe certyfikaty i wyniki badań.

Instalując piec dajemy sobie czas. Po co się śpieszyć? Dobór urządzenia decyduje o tym, czy nasze kolejne zimy spędzamy mozolnie czyszcząc palenisko i wymiennik czy też obsługa kotła ogranicza się do rutynowego zasypywania i odkurzania.

Brak konstrukcji idealnej. Jeśli decydujemy się na kocioł retortowy, to dobrze zapoznać się z historią, która stoi za wprowadzeniem podajnika retortowego. Jak wygląda rynek ekogroszku? Na to pytanie również najlepiej odpowiemy sobie sami, jeśli tylko umiemy korzystać z Internetu. Dobry instalator potrafi zainstalować kocioł, ale wynajmujemy go tylko na kilka godzin…

  Znajdź dostawców
kotłów na pelet
Na rynku obserwujemy odejście od kotłów gazowych i olejowych. Powrót do paliw stałych oznacza, że wielu instalatorów od nowa uczy się zasad, które rządzą pracą kotła na pelet czy miał. Wzrost cen paliw płynnych i gazowych jest powodem tego zwrotu, musimy być jednak przygotowani, że jedyne pewne co wiemy o rynkach, to że są zmienne.

Na tym tle pelet i biopaliwa to atrakcyjna alternatywa pod warunkiem dobrej jakości surowca. Dobrze wyszkolony instalator i sprawdzona konstrukcja dają pewność, że urządzenie działa bezawaryjnie. Ilość fałszowanego miału i mokrego ekogroszku na rynku jest zastraszająca. Rozpoznanie dobrej jakości peletu jest proste – ma być twardy, ilość pyłu w dobrym pelecie jest znikoma.

Zagadnienie paliwa to osobny temat. Pamiętamy jednak, że instalator jedynie instaluje urządzenie. To my sami najlepiej wiemy, jakie są nasze potrzeby, a wiedza którą przyswajamy na temat rynku kotłów i paliw, jest naszym kapitałem, który procentuje.

Źródło: Instalator – dobry wybór gwarancją
Komentarze (0)


Biuletyn Informacyjny CDC24 prosto na Twoją skrzynkę

Dodaj Usuń
Administratorem Danych Osobowych jest...

Jak wybierać miał węglowy?

Jak wybierać miał węglowy?

Zastanawia mnie różnica pomiędzy cenami paliw. U jednego producenta za tonę miału węglowego płacę powiedzmy 200 zł, u drugiego 150 zł więcej. Rozumiem, że najczęściej mam do czynienia z miałem o różny...

więcej »
Jak sterować ogrzewaniem, gdy jesteśmy poza domem?

Jak sterować ogrzewaniem, gdy jesteśmy poza domem?

Wybrałam automatyczny kocioł kondensacyjny. Instalator podpowiada, aby zainwestować też w system sterowania z panelem w salonie, który pozwoli na regulację temperatury np.za pomocą komórki. Czy warto ...

więcej »
Jak wybierać miał węglowy?

Jak wybierać miał węglowy?

Zastanawia mnie różnica pomiędzy cenami paliw. U jednego producenta za tonę miału węglowego płacę powiedzmy 200 zł, u drugiego 150 zł więcej. Rozumiem, że najczęściej mam do czynienia z miałem o różny...

więcej »
O czym trzeba pamiętać jeszcze przed pierwszymi mrozami?

O czym trzeba pamiętać jeszcze przed pierwszymi mrozami?

Sezon grzewczy oznacza wzmożoną pracę serwisantów urządzeń grzewczych. Sprawdźmy, o czym trzeba pamiętać jeszcze przed pierwszymi mrozami.

więcej »
Opłacalne i ekologiczne kominki i kozy na pellet

Opłacalne i ekologiczne kominki i kozy na pellet

Kiedy konsultowaliśmy się z instalatorem w temacie odpowiedniego modelu kominka do naszego salonu, zamiast tradycyjnego urządzenia polecił nam kominek lub kozę na pellet. Szczerze mówiąc, nie wiedział...

więcej »