Opłacalne i ekologiczne kominki i kozy na pellet

cdc24.pl
2016-10-11 / 12:04
Opłacalne i ekologiczne kominki i kozy na pellet

Kiedy konsultowaliśmy się z instalatorem w temacie odpowiedniego modelu kominka do naszego salonu, zamiast tradycyjnego urządzenia polecił nam kominek lub kozę na pellet. Szczerze mówiąc, nie wiedziałem, że kominek też można opalać pelletem, a nie tylko drewnem. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Szymon

Niejeden z nas marzy o pięknym kominku, romantycznym piecyku lub nowoczesnej kozie w salonie, dzięki którym nawet największe mrozy okazałyby się niestraszne. Obawiamy się jednak, że to rozwiązanie raczej z dziedziny zachcianek niż rozsądny i praktyczny sposób na ogrzewanie. Absolutnie nie. Tym bardziej, jeśli pomyślimy o urządzeniu na pellet. 

Zmieniająca się polityka Unii Europejskiej wpłynęła na coraz większe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Do takich należy także pellet. Właściwości tego paliwa sprawiają, że pozwala ono na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania domu. Pellet to nic innego jak granulat wytworzony z trocin, wiórów i zrębków drzewnych sprasowanych pod bardzo wysokim ciśnieniem. Kupowanie certyfikowanego pelletu od sprawdzonego producenta gwarantuje nam otrzymywanie najlepszego jakościowo paliwa, o konkurencyjnych parametrach, a dodatkowo ekologicznego.

Nowoczesne urządzenia na pellet są w ogromnej mierze niemal bezobsługowe. Dotyczy to także piecyków i kominków. Zadaniem użytkownika jest w zasadzie jedynie dosypywanie paliwa (częstotliwość załadunku jest uzależniona od konstrukcji urządzenia) oraz ustalenie pożądanej temperatury. Specjalne sterowniki regulujące pracę kominka czy kozy dbają o utrzymanie określonego komfortu grzewczego przy jednoczesnym jak najmniejszym zużyciu opału. Niektóre modele są wyposażone w system dopalania spalin, dzięki czemu wykorzystana do ogrzewania zostaje również energia, która w innym przypadku zostałaby bezpowrotnie utracona, odprowadzona przez komin ze spalinami. Warto zaznaczyć, że nowoczesne urządzenia tego typu są w pełni bezpieczne – zaawansowane systemy bezpieczeństwa sprawiają, że w razie wykrycia nieprawidłowości czy awarii układ sterowania natychmiast rozpoczyna wygaszanie paleniska. 

Należy jedynie pamiętać, że w świetle polskiego prawa kominek nie może stanowić jedynego, samodzielnego systemu grzewczego w budynku. Sprawdzi się za to doskonale jako uzupełnienie innego urządzenia, np. kondensacyjnego kotła gazowego lub pompy ciepła. Układ można tak zaprojektować, żeby oba urządzenia współpracowały ze sobą, dostosowując parametry swojej pracy do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. 

O ile kotły grzewcze na pellet na dobre zadomowiły się w naszych domach, to kozy, kominki czy piecyki opalane tym paliwem w Polsce nie są jeszcze aż tak powszechne. Warto zauważyć, że tego rodzaju urządzenia stanowią interesującą alternatywę dla tradycyjnych kominków na drewno – zarówno jeśli chodzi o estetykę, jak i koszty instalacji czy eksploatacji. 

Słowa kluczowe: koza, ogrzewanie, pellet
Sprawdź aktualne ceny oleju opałowego i gazu

Aktualności


Zmieni się nazwa ekogroszku


2021-10-22

Koniec ekogroszku


2021-09-29

Zgłoszenia obrotu paliwami opałowymi – ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia


2021-07-23

Podrożeje gaz - URE zatwierdziło zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny


2021-07-19

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już ruszyła


2021-07-05

Obowiązkowe deklaracje na temat źródeł ciepła i spalania


2021-06-17

Pierwsze miasto w Polsce będzie zasilone zielonym wodorem


2021-04-30

Kontrole jakości węgla w składach


2021-01-25

Ekogroszek przedmiotem sporu


2021-01-15

Grzywna za brak informacji o sposobie ogrzewania domu


2021-01-05