Organizacja dostaw gazu płynnego – indywidualnie, czy grupowo?

Chociaż gaz płynny kosztuje około dwa razy więcej od ziemnego, właściciele domów jednorodzinnych, ogrzewanych tym paliwem, mogą sporo zaoszczędzić w trakcie jego zakupu. Jeżeli tylko ich posesje nie znajdują się na całkowitym odludziu i po sąsiedzku stoją inne, też zasilane gazem płynnym domy, mają szanse na dobre ceny przy kompleksowej obsłudze oferowanej przez wyspecjalizowane firmy.

Projekt, instalacja, dostawy gazu – w jednej firmie

Są to najczęściej przedsiębiorstwa naftowe, które jednak nie ograniczają się tylko do sprzedaży paliwa, ale zajmują się również projektowaniem instalacji, sprzedażą i montażem zbiorników na gaz, ich podłączeniem do domów i dodatkowo załatwieniem wszystkich formalności urzędowych, kończąc na tzw. odbiorze w ruchu. To skomplikowany proces, wymagający nie tylko instalacji na wysokim poziomie, ale i dobrej strategii organizacyjnej. Od tego, jak cała inwestycja zostanie zrealizowana, zależeć będzie sprawność systemu cieplnego domu, bezpieczeństwo mieszkańców i wysokość rachunków za paliwo.

Korzystne dostawy grupowe

Od czego więc należy zacząć? Od wspomnianych już sąsiadów, którzy albo mają działającą w domu instalację grzewczą, albo, tak jak my, dopiero będą ją zakładać.
W pierwszej sytuacji mogą nam polecić dobrą, sprawdzoną firmę i dzięki temu dostać od niej znaczną ulgę przy kolejnej dostawie paliwa (np. 300 l gazu za jedyne 3 zł). Dla nas – jako nowych, poleconych klientów – może być z kolei szykowana promocja i upust na cały montaż (nawet do 2,5 tys. zł). Przypisany nam w firmie handlowiec wyliczy, stosownie do kubatury domu i naszych przyzwyczajeń, koszty ogrzewania i poprowadzi inwestycję przez wszystkie konieczne urzędy (zgłoszenie, uzgodnienie w ZUD, odbiór). 

W drugiej sytuacji, kiedy razem z sąsiadami zlecimy firmie dwa, trzy lub cztery kompleksowe zadania (od projektu przez montaż, po dostawy gazu), możemy liczyć na znaczne obniżki cen nie tylko za instalację, ale również za każdorazowo uzupełniane paliwo. Dobrym rozwiązaniem jest też skoordynowanie z sąsiadami terminów dostaw gazu – to może obniżać koszt przejazdu cysterny.

Tradycyjnie lub bezobsługowo

Przydomowe zbiorniki mają najczęściej pojemność 2700 l (dla kotła o mocy do 30 kW). Ze względu na rozszerzalność gazu pod wpływem temperatury, można je napełniać jedynie do 80-85% objętości. Sygnałem do zamówienia dostawy jest spadek poziomu paliwa w zbiorniku do 25%. Ma to miejsce z reguły 2 razy w sezonie grzewczym. Można też kupować trochę tańszy gaz w lecie i magazynować jego nadmiar w większym zbiorniku. 

Zamówienie można składać tradycyjnie, najpierw obserwując wskaźnik zużycia gazu na pokrywie zbiornika, a następnie telefonując do dostawcy lub wypełniając zamieszczony na jego stronie internetowej formularz zamówień. Wówczas klient płaci za każdorazową dostawę – tyle, ile gazu będzie wlane do zbiornika.  

Można też posłużyć się bezobsługowym systemem rozliczeń za gaz. Jest to możliwe dzięki zainstalowaniu licznika z urządzeniem telemetrycznym, automatycznie rejestrującym zużycie paliwa. Dostawca wtedy sam decyduje, kiedy ma przyjechać cysterna z gazem, a klient płaci co miesiąc dokładnie tyle, ile gazu zużyje, nie zaś za całą uzupełnianą pojemność zbiornika.
Słowa kluczowe:
Pozostałe poradniki