Wymieniamy kocioł gazowy na nowy

Wymieniamy kocioł gazowy na nowy

Wymiana tradycyjnego kotła gazowego z otwartą komorą spalania na nowoczesny kocioł, np. kondensacyjny, to najprostszy sposób na zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Niestety, żadne z urządzeń grzewczych nie jest wieczne – nawet, jeśli kilkunastoletni kocioł jest sprawny, zużywa znacznie więcej energii niż nowoczesny piec. Szacuje się, że sprawność starszych kotłów spada do ok. 50-60 %, co oznacza, że marnotrawiona jest nawet połowa paliwa. Jeśli więc zauważyliśmy spadek efektywności procesu spalania lub gdy planujemy modernizację układu grzewczego, wprowadzanie zmian zacznijmy od serca instalacji, czyli pieca gazowego.

Kolejnym alarmującym sygnałem świadczącym o potrzebie wymiany kotła gazowego będą także wysokie rachunki za ogrzewanie oraz niewystarczająca temperatura we wnętrzach. Zanim jednak zakupimy nowe urządzenie, naszą decyzję skonsultujmy z serwisantem i poprośmy o ocenę stanu technicznego sprawności starego pieca i całego systemu grzewczego. Ekspert podpowie nam, które urządzenie możemy wybrać w przypadku planów generalnego remontu układu grzewczego, a które – jeśli chcemy wprowadzić jedynie niewielkie zmiany. 

Tradycyjnie czy z kondensacją?   Znajdź dostawców kotłów
na gaz płynny


Co wybrać: kocioł tradycyjny czy kondensacyjny? Chyba we wszelkich możliwych konkurencjach wygra tu nowoczesny piec kondensacyjny. Co prawda, koszt jego zakupu będzie wyższy, jednak uwagę skierować należy raczej na jego wydajność i oszczędność. Sprawność kotła gazowego kondensacyjnego jest zwykle o kilkanaście procent wyższa dzięki zamontowanemu wewnątrz wymiennikowi ciepła o specjalnej konstrukcji.

Spaliny w wymienniku zostają schłodzone, a następnie skroplone - podczas wykraplania energia spalin zostaje przekazana do instalacji grzewczej (w tradycyjnych „nie kondensacyjnych” urządzeniach ciepło to jest tracone wraz ze spalinami opuszczającymi kocioł). Nie zapominajmy jednak, że wdrożenie kotła kondensacyjnego wymaga często modernizacji całej instalacji. Nowoczesne urządzenia zawierają niejednokrotnie cały osprzęt kotłowni, jak naczynie przeponowe, pompę czy też zabudowany zbiornik wody użytkowej, przez co ich montaż może wiązać się z remontem kotłowni, w ramach którego usuniemy m.in. stare pompy oraz zbiornik ciepłej wody.

Pozostałe rozwiązania

Jeśli zaś planujemy wymienić stary kocioł gazowy z otwartą komorą spalania na nowy, oszczędności w zużyciu paliwa będą stosunkowo małe (5-15 %) oraz uzależnione od tego, jak zanieczyszczone było stare urządzenie. Oczywiście, w tym przypadku koszty „inwestycyjne” także będą najniższe. Bardziej opłacalne i bezpieczniejsze rozwiązanie to zainstalowanie pieca z zamkniętą komorą spalania – unikniemy ryzyka napływu spalin do wnętrza nawet, gdy dojdzie do niedrożności przewodu spalinowego; jednak poziom oszczędności wygenerowanych w stosunku do urządzenia z otwartą komorą spalania znów nie będzie zachwycający – wyniesie zaledwie 2-3 %. Ponadto zostaniemy zmuszeni to wprowadzania kolejnych przeróbek w kotłowni, jak doprowadzenie do pieca świeżego powietrza.

Przy wymianie kotła grzewczego nie możemy zapominać również o prawidłowym doborze mocy nowego urządzenia. Jeśli od czasu montażu starego urządzenia zdążyliśmy zaizolować ściany, dach czy wymienić okna na bardziej szczelne, prawdopodobnie aktualne potrzeby energetyczne budynku są nawet 2-3 razy niższe niż moc kotła.

Aby kocioł gazowy jak najdłużej zachował sprawność, powinniśmy bezwzględnie kierować się zaleceniami producenta. Musimy pamiętać o okresowych przeglądach urządzenia oraz zadbać o dostarczanie do spalania powietrza, które jest wolne od zanieczyszczeń chemicznych i mechanicznych. Osiąga się to poprzez odpowiedni projekt instalacji oraz kanału dostarczającego powietrze do komory spalania, a w niektórych przypadkach – przez specjalne filtry. Dzięki temu z kolejną decyzją o wymianie pieca poczekamy wiele lat. Brak regularnych przeglądów oraz zanieczyszczone powietrze mogłyby uszkodzić instalację. 
Ciepło w Twoim domu
Sprawdź aktualne ceny oleju opałowego i gazu

Aktualności


UOKiK kontroluje sprzedawców kotłów na paliwo stałe


2020-09-22

PGG promuje ekogroszek


2020-09-16

Mniej węgla w Polityce Energetycznej Polski


2020-09-09

Kupujesz olej opałowy – musisz się zarejestrować


2020-09-04

Ogrzewanie bez miału węglowego


2020-06-22

Państwo będzie wiedziało wszystko o piecach Polaków


2020-06-18

Zmiana przepisów dotycząca zakupu miału do celów grzewczych


2020-05-25

Epidemia opóźnia wprowadzenie pakietu opałowego


2020-03-25

Wsparcie programu ''Czyste Powietrze''


2020-02-03

Można dostać pieniądze na zmianę sposobu ogrzewania


2020-01-30

Elektroniczne zgłoszenia w obrocie olejem opałowym


2020-01-29

Ogrzewanie mieszkań kosztuje coraz więcej


2020-01-08