Różnorodne zastosowania peletu drzewnego

2012-04-12 / 13:31
Różnorodne zastosowania peletu drzewnego

Pelet drzewny to obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów paliw odnawialnych w Europie Zachodniej. Dynamiczny w ostatnich latach rozwój tego rynku jest m.in. efektem przyjęcia przez Unię Europejską polityki klimatycznej, której wytyczne zwiększają pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Również w Polsce popyt na ten produkt przyrasta w imponującym tempie, choć wiedza na jego temat nadal nie jest u nas powszechna. Faktem jest różnorodność zastosowań peletu drzewnego.

Pelet – co to jest?
Surowcem do produkcji peletu może być praktycznie każdy rodzaj roślin. Jednak najcenniejszym i najbardziej kalorycznym materiałem są trociny drzewne, ścinki i wióry. Właśnie z nich produkowany jest pelet barlinecki. Standardowy skład peletu o średnicy 8 mm to 70% trocin iglastych i 30% trocin liściastych. Standardowy skład peletu 6 mm to 100% trocin iglastych. Wysuszony i rozdrobniony materiał, poddawany jest zabiegowi podgrzewania w wyniku którego lignina - jeden z podstawowych składników drewna - zaczyna wykazywać właściwości kleju. Gorąca masa cząsteczek ligniny i celulozy jest następnie granulowana, tak aby ostatecznie uzyskać postać gotowego peletu. Efektem końcowym są małe granulki, o średnicy 6-8 mm i długości nie przekraczającej kilku centymetrów. Pelet charakteryzuje się niską zawartością wilgoci (6-10%), popiołów (0,3 – 0,5%). Co ważne: nie posiada substancji szkodliwych dla środowiska oraz nie powoduje alergii. Kaloryczność peletu wynosi ponad 19 000 kJ/kg, a więc przekracza 90% wartości kalorycznej dostępnego na polskim rynku ekogroszku, czyli węgla. Wymienione właściwości przesądziły o rosnącej popularności tego biopaliwa na świecie. Aby mieć gwarancję, że pelet posiada doskonałą jakość, najlepiej wybierać produkt posiadający aktualny certyfikat DINplus. Każdy producent, który przystąpił do certyfikacji, co roku przechodzi obowiązkowy audyt kontrolny, potwierdzający osiągane rezultaty i może wykazać się stosownym dokumentem z przeprowadzonego badania.

  Znajdź dostawców peletu Zastosowanie peletu
Pelet znajduje zastosowanie w piekarniach, pizzeriach, ciepłowniach, szkołach, hotelach, pałacach, muzeach oraz w wielu innych ośrodkach użyteczności publicznej. Ten granulat sprawdza się wszędzie tam, gdzie użytkownik oczekuje czystości, wygody, ekonomii oraz aspektu ekologicznego. Granulat drzewny jest także idealnym paliwem dla przemysłu, w tym dla hal produkcyjnych i przemysłowych oraz elektrociepłowni, które zobowiązane są ograniczać emisję do atmosfery CO2, pyłów i innych szkodliwych związków. Ze względu na łatwość obsługi urządzeń zasilanych peletem oraz dość stabilne ceny jest on coraz powszechniej stosowany jako paliwo do kotłów przydomowych, służących do ogrzewania pomieszczeń i wody, a także w piecykach kominkowych oraz nowoczesnych automatycznych kominkach, które z uwagi na swoją prostotę nie wymagają skomplikowanych instalacji kominowych. Granulat drzewny jest także stosowany jako paliwo do grillów automatycznych (przede wszystkim rynek USA). Pelet może być również z powodzeniem wykorzystywany jako ekologiczna i nie alergizująca posypka dla zwierząt domowych, zapewniająca im czystość.
Słowa kluczowe: pelet, zastosowanie

Aktualności


Nie kupujemy gazu płynnego z Rosji! – Gaspol SA


2022-04-04

Zmieni się nazwa ekogroszku


2021-10-22

Koniec ekogroszku


2021-09-29

Zgłoszenia obrotu paliwami opałowymi – ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia


2021-07-23

Podrożeje gaz - URE zatwierdziło zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny


2021-07-19

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już ruszyła


2021-07-05

Obowiązkowe deklaracje na temat źródeł ciepła i spalania


2021-06-17

Pierwsze miasto w Polsce będzie zasilone zielonym wodorem


2021-04-30

Kontrole jakości węgla w składach


2021-01-25

Ekogroszek przedmiotem sporu


2021-01-15

Grzywna za brak informacji o sposobie ogrzewania domu


2021-01-05

NIK negatywnie przepisach dotyczących kontroli jakości paliw


2020-12-02