Spalanie peletów: problem dużej ilości popiołu, osadów oraz dymienia

cdc24.pl
2016-01-08 / 08:42
Spalanie peletów: problem dużej ilości popiołu, osadów oraz dymienia

Swój piec opalam peletami. Do tej pory nie było z nimi większego problemu, jednak w tym sezonie grzewczym spalaniu towarzyszy sporo dymu, wytwarza się też duża ilość popiołu. Czy już czas na wymianę kotła? Czy może przyczyna tkwi w paliwie? Damian z Malborka

To, jak „zachowuje się” paliwo podczas spalania, stanowi dla nas jasną informację dotyczącą jego jakości. Dość łatwo jest „rozgryźć” pelety i „odczytać” większość znaków towarzyszących procesowi spalania. 

Jakiekolwiek problemy ze spalaniem peletu oznaczają, że niekoniecznie kupiliśmy materiał najwyższej jakości. Zaalarmują nas przede wszystkim zaburzenia spalania w systemach, w których do tej pory wszystko przebiegało bez zarzutu.

Najpoważniejszym sygnałem jest zbyt duża ilość popiołu. Najprawdopodobniej zakupiliśmy paliwo „wzbogacone” o korę, nasiona lub inne rodzaje biomasy. Czasami wśród drobin peletów znajdujemy piasek lub większe zanieczyszczenia czy odpadki. W miarę możliwości powinniśmy je usunąć. Niebezpieczne są również zanieczyszczenia oraz materiały o wysokiej zawartości związków lotnych, jak związki chloru oraz siarki. Podczas ich spalania dochodzi do tworzenia się osadów i korozji.

Czasami wskutek zastosowania nowego paliwa obserwujemy słabe spalanie – kocioł nie osiąga zadanej przez nas temperatury. Kryje się za tym paliwo o niskiej kaloryczności – pelety o wysokiej zawartości popiołu oraz zbyt wilgotne, niedosuszone, źle przechowywane. Wilgotne pelety odpowiadają również za blokowanie podajnika paliwa.

Budzące niepokój objawy możemy dostrzec m.in. po dokonaniu zakupu u nowego, niesprawdzonego dostawcy. Zanim kupimy paliwo zapytajmy o sposób jego magazynowania oraz o to, w jakiej formie jest ono transportowane i sprzedawane. Znacznie lepiej sprawdzą się pelety w szczelnie zamkniętych workach - zyskamy pewność, że zostało ono odizolowane od warunków zewnętrznych i nie grozi mu wilgoć. Ważne są również odpowiednie certyfikaty zaświadczające o wysokiej jakości paliwa oraz jego parametrach.

Słowa kluczowe: dym, kocioł, paliwo, pelet, popiół, spalanie
Sprawdź aktualne ceny oleju opałowego i gazu

Aktualności


Kontrole jakości węgla w składach


2021-01-25

Ekogroszek przedmiotem sporu


2021-01-15

Grzywna za brak informacji o sposobie ogrzewania domu


2021-01-05

NIK negatywnie przepisach dotyczących kontroli jakości paliw


2020-12-02

Rynek obrotu paliwami opałowymi bardziej uregulowany


2020-09-28

UOKiK kontroluje sprzedawców kotłów na paliwo stałe


2020-09-22

PGG promuje ekogroszek


2020-09-16

Mniej węgla w Polityce Energetycznej Polski


2020-09-09

Kupujesz olej opałowy – musisz się zarejestrować


2020-09-04

Ogrzewanie bez miału węglowego


2020-06-22

Państwo będzie wiedziało wszystko o piecach Polaków


2020-06-18

Zmiana przepisów dotycząca zakupu miału do celów grzewczych


2020-05-25