Dobry pelet – dobry wybór

Coraz większa popularność peletu w całej Europie wynika z rozlicznych zalet, jakie ten rodzaj ogrzewania za sobą niesie. Wielokrotnie reklamowane jako bardzo czyste i ekologiczne paliwo grzewcze jest także stosunkowo łatwe w obsłudze i wyjątkowo wszechstronne. Oczywiście pod warunkiem, że wybrany rodzaj peletu jest dobrze dobrany i spełnia kryteria jakościowe.

Niestety w Polsce wielu potencjalnych użytkowników boi się traktowania drzewnego granulatu jako znakomitej alternatywy dla paliw tradycyjnych. Pora więc ich uspokoić i jasno powiedzieć - entuzjaści innowacji mają dzięki peletowi znakomitą szansę ekologicznego i nieskomplikowanego ogrzania nieruchomości. 

Pelet produkowany jest w Polsce coraz chętniej, a jego jakość nie pozostawia nic do życzenia. Stanowi on bardzo wartościowy produkt, budzący ogromne zainteresowanie odbiorców zachodnioeuropejskich. Spełnia bowiem rygorystyczne wymogi względem bezpieczeństwa ekologicznego, a także niezwykłą łatwość obsługi. W Europie liderami zużycia tego paliwa stałego były państwa skandynawskie i Holandia (dane z 2007 roku), na bazie których wypracowano standardy jakościowe. Warto zatem dowiedzieć się, jak oceniać to paliwo – na jakie kryteria zwrócić uwagę przy jego wyborze, aby dobrze spełniało ono swoje zadanie.

Jak rozpoznać dobry pelet?

Podstawowym kryterium jeśli chodzi o wymogi środowiskowe jest brak substancji klejących czy wiążących w granulacie. Ich udział w procesie spalania może bowiem powodować istotne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Certyfikacja jakości peletu może jednak skutecznie wyeliminować to niebezpeczeństwo. Zdecydowanie częściej może pojawić się na rynku pelet o nieodpowiadającej nam normie jeśli chodzi o inne czynniki, jak choćby zawartość pyłów, która może wpływać na sprawność instalacji (zwłaszcza mniejszej) czy wilgotność (obniżająca energetyczną wydajność peletu).

W przypadku mniejszych instalacji warto upewnić się, że wymogi w tym zakresie są przez oferowany granulat należycie wypełniane.Najprostsze metody weryfikacji są niemalże intuicyjne - pelet nie może przy spalaniu pachnieć inaczej, niż palone drewno. Musi także być jednolity kolorystycznie.

Z pewnością warto zwracać uwagę na etykietowanie peletu i uważnie wczytać się w parametry jakościowe, jakie prezentuje dany produkt. Tylko uwaga w tym zakresie jest w stanie uchronić nas przed pomyłką, wykorzystaniem granulatu złej jakości - a w konsekwencji problemami eksploatacyjnymi. 

Problemy z peletem niskiej jakości

W przypadku peletu, w którym zawartość wody jest zbyt wysoka problem jest oczywisty – ma on niższą wartość energetyczną, a czynnik ten może także powodować trudności w postaci biologicznego rozkładu. 

W przypadku parametru, jakim jest popiół – jego nadmiernie wysoka zawartość może wskazywać na obecność niepożądanych dodatków. Nie można również pominąć oczywistej trudności użytkowej, jaką jest konieczność częstszego czyszczenia urządzeń.

Wysokie zasiarczenie jest nierzadko problemem, bo generuje również powstanie osadów m.in. siarczanowych, a także może dowodzić pojawiania się w składzie peletu niepożądanych dodatków.

Problematyczne może być również powstawanie żużla, jeżeli temperatura topnienia popiołów jest zbyt wysoka.

Czynników grożących uszkodzeniem instalacji grzewczej lub utrudniającej korzystanie z niej można jednak uniknąć, jeżeli korzysta się z peletu spełniającego wymogi jakościowe. W przypadku peletu produkowanego w Polsce dobrym punktem odniesienia może być wynik certyfikacji DINplus, który w roku uzyskał pelet A1 z firmy Barlinek. Spełnia on wymogi Europejskiej Normy EN 14961-2. Wśród danych technicznych wymienić należy tu następujące parametry:

  • Średnica (w mm): 6 (+/- 1)
  • Długość (w mm): 3,15 - 40
  • Wartość opałowa: od 16,5 do 19
  • Zawartość popiołu (w % przy temp. spalania w w stopniach Celsjusza): 0,7 przy 550 st. Celsjusza
Czysta energia to Propan-Butan
Pozostałe poradniki