Kotły gazowe - rozwiązania dla każdego

Gaz płynny, jako źródło domowego ciepła, zapewnia wysoki komfort użytkowania systemu ogrzewania. Daje też szeroki wybór urządzeń grzewczych, który pozwala dobrze dopasować rozwiązania do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Decydując się na ogrzewanie domu gazem możemy wybierać z szerokiej gamy kotłów. Na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania - urządzenia stojące lub wiszące, jedno- lub dwufunkcyjne, kondensacyjne lub tradycyjne. Wybierać można też spomiędzy kotłów z  otwartą albo zamkniętą komorą spalania.

Kotły gazowe to dobre rozwiązanie dla użytkowników, dla których liczy się oszczędność miejsca. Są one zazwyczaj mniejsze od swoich odpowiedników na olej opałowy lub paliwa stałe. Nie wymagają też dodatkowej powierzchni na magazynowanie paliwa. Do urządzeń zajmujących najmniej przestrzeni należą kotły wiszące, dla których na montaż wystarczy wygospodarować miejsce na ścianie. Stojące modele zajmą już więcej powierzchni, ale mają one zwykle żeliwny wymiennik ciepła, który jest trwalszy od stosowanego najczęściej w modelach wiszących stalowego wymiennika.

Kupując kocioł gazowy trzeba zdecydować, czy będzie on tylko pełnił funkcję związaną z centralnym ogrzewaniem, czy będzie też odpowiedzialny za ogrzewanie wody. Wybierając urządzenie jednofunkcyjne, do którego planujemy dokupić zasobnik do podgrzewania wody użytkowej, obliczając wymaganą moc  trzeba uwzględnić dodatkowo zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania wody. Kocioł dwufunkcyjny jest z reguły tańszy niż łączny koszt urządzenia jednofunkcyjnego i zasobnika na wodę. Komfort jego użytkowania jest jednak niższy, bo woda podgrzewana jest dopiero po odkręceniu kranu i na ciepło trzeba poczekać.

Jednym z trudniejszych wyborów przy zakupie kotła gazowego jest decyzja, czy zapłacić więcej  i kupić bardziej wydajne rozwiązanie w postaci kotła kondensacyjnego, czy zaoszczędzić na kosztach instalacji wybierając kocioł tradycyjny.  Kotły kondensacyjne, dzięki wykorzystaniu techniki kondensacji, oferują sprawność przekraczającą osiągi urządzeń tradycyjnych nawet o kilkanaście procent. Pozwala to na oszczędność w zużyciu paliwa, która daje wymierne oszczędności w długim terminie. Decyzja o zakupie kotła kondensacyjnego w każdym przypadku powinna być jednak poprzedzona indywidulaną kalkulacją uwzględniająca wymagania użytkownika, stan jego instalacji grzewczej oraz straty ciepła w budynku. Ceny kotłów kondensacyjnych są około dwukrotnie wyższe, więc inwestycja w takie rozwiązanie jest tym bardziej opłacalna im większe jest zapotrzebowanie na ciepło. 
Słowa kluczowe:
Pozostałe poradniki