Niestandardowe wykorzystania gazu płynnego do ogrzewania

e-petrol.pl
2012-03-04 / 15:01
Niestandardowe wykorzystania gazu płynnego do ogrzewania

Gaz płynny jest często w Polsce kojarzony z tradycyjnym zastosowaniem w samochodach czy butlach 11 kg. Tymczasem na cele grzewcze nawet w domach jednorodzinnych można go wykorzystać na wiele innych sposobów.

Urządzenia mikrokogeneracyjne, gazowe pompy ciepła, nagrzewnice czy podgrzewacze przepływowe są jeszcze zjawiskiem mało popularnym na polskim rynku. W warunkach wzrostu cen energii elektrycznej czy w przypadku trudności z dostępem do gazu sieciowego mogą one jednak wzbudzić zainteresowanie odbiorców. Zarówno ze względów komfortu użytkowego, swojej sprawności, wydajności, jak i walorów ekologicznych.

Co prawda zwykło się rozwiązania takie, jak kogeneracje kojarzyć raczej z zaopatrywaniem energetycznym obiektów dużej skali. Tymczasem wydajność i możliwości stosowania mini- i mikrokogeneracji nawet w domach jednorodzinnych są na polskim rynku słabo wypromowane. Zdolność produkowania energii cieplnej i elektryczności z jednego paliwa staje się wygodnym i wcale nie kosztownym rozwiązaniem. W tym zakresie jednym z pierwszych usługodawców na polskim gruncie jest firma Gaspol. Oczywiście urządzenia tego typu są zasilane bardzo różnorodnie – wśród napędów pojawiają się bowiem zarówno turbiny Sterlinga, jak i klasyczne silniki spalinowe. Grunt – to dopasowanie ich do własnych potrzeb w zakresie zużycia energii elektrycznej i ciepła.

Gaz płynny do ogrzewania
Gazowe pompy ciepła to z kolei urządzenia pozwalające ogrzewać nieruchomość ciepłem pochodzącym z zewnątrz. Większość tego rodzaju sprzętów zasilana jest elektrycznie, jednak innowacje technologiczne pozwalają także zasilać je gazem płynnym. Pozwalają one zarówno na ogrzewanie domu, jak i na podgrzewanie wody. Ich niewątpliwa zaleta polega na obniżeniu emisji gazów cieplarnianych, a także charakteryzuje się dużą energetyczną wydajnością. Zarówno pompy absorpcyjne, jak i silnikowe mogą oprzeć swą działalność na wykorzystaniu LPG i współpracować z różnymi rozwiązaniami grzewczymi – konwekcyjnymi, podłogowymi czy dowolnymi innymi.

  Znajdź dostawców
gazu płynnego
Niedocenionym rozwiązaniem grzewczym są także przepływowe podgrzewacze do wody, w których paliwem również może być gaz płynny. W tym przypadku również mamy do czynienia z alternatywą chociażby dla popularnych rozwiązań elektrycznych. Podgrzewacze gazowe cechuje podobna funkcjonalność i techniczne parametry.  

W przypadku wszystkich urządzeń zasilanych gazem płynnym należy zwrócić uwagę na ich dużą konkurencyjność wobec tradycyjnych rozwiązań zasilanych elektrycznie. Są także bardzo dobrze dopasowane do wymogów ekologicznych i ograniczonej emisji gazów cieplarnianych. Widać zatem wyraźnie, że ich stosowanie może w najbliższym czasie stać się jeszcze popularniejsze i doprowadzić do ułatwienia wielu polskim firmom i gospodarstwom domowym ogrzewania i racjonalnego wykorzystywania paliw grzewczych.  
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Sprawdź aktualne ceny oleju opałowego i gazu

Aktualności


Nie kupujemy gazu płynnego z Rosji! – Gaspol SA


2022-04-04

Zmieni się nazwa ekogroszku


2021-10-22

Koniec ekogroszku


2021-09-29

Zgłoszenia obrotu paliwami opałowymi – ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia


2021-07-23

Podrożeje gaz - URE zatwierdziło zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny


2021-07-19

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już ruszyła


2021-07-05

Obowiązkowe deklaracje na temat źródeł ciepła i spalania


2021-06-17

Pierwsze miasto w Polsce będzie zasilone zielonym wodorem


2021-04-30

Kontrole jakości węgla w składach


2021-01-25

Ekogroszek przedmiotem sporu


2021-01-15

Grzywna za brak informacji o sposobie ogrzewania domu


2021-01-05

NIK negatywnie przepisach dotyczących kontroli jakości paliw


2020-12-02
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu