Niestandardowe wykorzystania gazu płynnego do ogrzewania

Gaz płynny jest często w Polsce kojarzony z tradycyjnym zastosowaniem w samochodach czy butlach 11 kg. Tymczasem na cele grzewcze nawet w domach jednorodzinnych można go wykorzystać na wiele innych sposobów.

Niestandardowe wykorzystania gazu płynnego do ogrzewania
Urządzenia mikrokogeneracyjne, gazowe pompy ciepła, nagrzewnice czy podgrzewacze przepływowe są jeszcze zjawiskiem mało popularnym na polskim rynku. W warunkach wzrostu cen energii elektrycznej czy w przypadku trudności z dostępem do gazu sieciowego mogą one jednak wzbudzić zainteresowanie odbiorców. Zarówno ze względów komfortu użytkowego, swojej sprawności, wydajności, jak i walorów ekologicznych.

Co prawda zwykło się rozwiązania takie, jak kogeneracje kojarzyć raczej z zaopatrywaniem energetycznym obiektów dużej skali. Tymczasem wydajność i możliwości stosowania mini- i mikrokogeneracji nawet w domach jednorodzinnych są na polskim rynku słabo wypromowane. Zdolność produkowania energii cieplnej i elektryczności z jednego paliwa staje się wygodnym i wcale nie kosztownym rozwiązaniem. W tym zakresie jednym z pierwszych usługodawców na polskim gruncie jest firma Gaspol. Oczywiście urządzenia tego typu są zasilane bardzo różnorodnie – wśród napędów pojawiają się bowiem zarówno turbiny Sterlinga, jak i klasyczne silniki spalinowe. Grunt – to dopasowanie ich do własnych potrzeb w zakresie zużycia energii elektrycznej i ciepła.

Gaz płynny do ogrzewania
Gazowe pompy ciepła to z kolei urządzenia pozwalające ogrzewać nieruchomość ciepłem pochodzącym z zewnątrz. Większość tego rodzaju sprzętów zasilana jest elektrycznie, jednak innowacje technologiczne pozwalają także zasilać je gazem płynnym. Pozwalają one zarówno na ogrzewanie domu, jak i na podgrzewanie wody. Ich niewątpliwa zaleta polega na obniżeniu emisji gazów cieplarnianych, a także charakteryzuje się dużą energetyczną wydajnością. Zarówno pompy absorpcyjne, jak i silnikowe mogą oprzeć swą działalność na wykorzystaniu LPG i współpracować z różnymi rozwiązaniami grzewczymi – konwekcyjnymi, podłogowymi czy dowolnymi innymi.

Niedocenionym rozwiązaniem grzewczym są także przepływowe podgrzewacze do wody, w których paliwem również może być gaz płynny. W tym przypadku również mamy do czynienia z alternatywą chociażby dla popularnych rozwiązań elektrycznych. Podgrzewacze gazowe cechuje podobna funkcjonalność i techniczne parametry.  

W przypadku wszystkich urządzeń zasilanych gazem płynnym należy zwrócić uwagę na ich dużą konkurencyjność wobec tradycyjnych rozwiązań zasilanych elektrycznie. Są także bardzo dobrze dopasowane do wymogów ekologicznych i ograniczonej emisji gazów cieplarnianych. Widać zatem wyraźnie, że ich stosowanie może w najbliższym czasie stać się jeszcze popularniejsze i doprowadzić do ułatwienia wielu polskim firmom i gospodarstwom domowym ogrzewania i racjonalnego wykorzystywania paliw grzewczych.  
Pozostałe poradniki