Wybierz mądrze - zaoszczędzisz

Wybór systemu ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji w procesie budowy domu. Gama dostępnych w tym zakresie rozwiązań jest bardzo szeroka, w związku z czym decyzja nie jest sprawą prostą.

Nad tym w jaki sposób zapewnimy ciepło w naszym domu powinniśmy  zastanowić się już na etapie projektowania inwestycji. Pozwoli to na optymalne zaplanowanie rozkładu pomieszczeń oraz przygotowanie budynku na potrzeby przyszłych instalacji. Decydując o tym czym grzać w domu, trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak: położenie domu, jego kubatura, materiały wykończeniowe i izolacja oraz preferencje użytkownika i zasobność jego portfela. 

Do najbardziej popularnych rozwiązań grzewczych należą:

Kotły na paliwa stałe 

To jedna z najtańszych w użytkowaniu metod ogrzewania, która wymaga jednak od użytkownika regularnego odwiedzania kotłowni i uzupełniania źródła ciepła. Decydując się na ogrzewanie paliwami stałymi trzeba przeznaczyć wydzielone pomieszczenie z przeznaczeniem na kotłownię i zadbać o miejsce na składowanie paliwa. W zależności od rodzaju, kotły mogą być opalane m.in.  węglem, drewnem, peletami, biomasą.

Kotły na  olej opałowy

Olej opałowy jest bezpiecznym paliwem, które zapewnia komfortowe korzystanie z domowego ogrzewania. Planując instalację grzewczą na olej opałowy trzeba pamiętać, że wymaga ona  miejsca na kocioł i zbiornik. Kotłownia olejowa musi mieć spełniać określone przepisami wymogi budowlane – pomieszczenie musi mieć min. 2,2 m wysokości a jego kubatura nie może być mniejsza niż 8 m3.

Ogrzewanie gazowe

Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest jego wygoda wynikające z bezobsługowej pracy systemu. Dom można ogrzewać gazem ziemnym, jeśli jest możliwość podłączenia do sieci, lub gazem płynnym, który wymaga zainstalowania specjalnego zbiornika. Wybierając gaz płynny jako źródło ogrzewania możemy zdecydować się na samodzielną instalację zbiornika lub skorzystać z oferty dostawców, którzy oferują montaż kompletnej instalacji.

Pompy ciepła

To  nowoczesne, tanie  w eksploatacji źródło ciepła. Wymaga ono jednak dużych nakładów inwestycyjnych związanych z instalacją systemu ogrzewania. Jedną z najważniejszych zalet tego rozwiązania jest to, że pompa czerpie darmową energię ze środowiska. Źródłem ciepła może być grunt, woda lub powietrze. System wymaga jednak zasilania energią elektryczną, którą pobiera sprężarka odpowiedzialna za pompowanie energii cieplnej.

Ogrzewanie elektryczne

Ten rodzaj ogrzewania kojarzony jest najczęściej z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Przemawia za nim jednak łatwy dostęp do prądu i brak konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych związanych z przygotowaniem kotłowni i rozbudowanej instalacji grzewczej. 

Decyzja w sprawie źródła ciepła będzie wpływała na koszty związane z bieżącym utrzymaniem domu przez wiele lat. Dlatego wybierając system ogrzewania warto dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne opcje i  zdecydować się na rozwiązanie, które będzie w długofalowej perspektywie najbardziej efektywne pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym.
Polecamy
Pozostałe poradniki