O czym trzeba pamiętać jeszcze przed pierwszymi mrozami?

Sezon grzewczy oznacza wzmożoną pracę serwisantów urządzeń grzewczych. Sprawdźmy, o czym trzeba pamiętać jeszcze przed pierwszymi mrozami.

Sprawdź poziom wody w instalacji

Dobrą praktyką jest kontrola instalacji centralnego ogrzewania przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Uważajmy przede wszystkim na ewentualne ubytki wody w instalacji. Nawet niewielkie mogą przyczynić się do spadku ciśnienia w systemie, a to z kolei prowadzi do zmian parametrów pracy instalacji. Nie należy zapominać, że sprzyja to też wytrącaniu się osadów. 
Gdy dochodzi do ubytków wody w instalacji centralnego ogrzewania, konieczne jest ich uzupełnienie – najczęściej wodą wodociągową. Tu z kolei należy zwrócić uwagę na problem tlenu w instalacji, który przyczynia się do powstawania i rozwoju korozji w jej elementach. Nawet jeśli usuniemy większość tlenu np. za pomocą odpowietrzników, to część i tak zostanie rozpuszczona w wodzie. Oznacza to, że praktykowana przez niektórych użytkowników, coroczna wymiana wody instalacyjnej jest pomyłką.

Zrób przegląd systemu

Przede wszystkim musimy zlokalizować przyczynę ubytków wody w instalacji. Niekoniecznie jest to spowodowane nieszczelnością czy wyciekiem. Przyjrzyjmy się ciśnieniu w naczyniu wzbiorczym. Możliwe, że membrana uległa uszkodzeniu lub że manometr rejestruje błędne parametry. 
Oprócz tego należy przeprowadzić ogólną kontrolę całego systemu, aby nie narazić się na jego awarię w trakcie trwania sezonu grzewczego oraz zweryfikować, czy jego eksploatacja jest bezpieczna. Serwisant sprawdzi nie tylko instalację, ale również dokumentację będącą w posiadaniu użytkownika, jak karta gwarancyjna kotła grzewczego oraz poprzednie protokoły serwisowe.

Pomyśl o modernizacji systemu

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego przeprowadzamy wszelkie prace modernizacyjne, przede wszystkim wymianę starego kotła. Niezależnie od zastosowanego systemu dystrybucji ciepła (stare, niezbyt sprawne grzejniki, z których jednak nie chcemy jeszcze rezygnować) już samo zmodernizowane źródło grzewcze przyniesie nam wymierne oszczędności oraz podniesie komfort. Pomyślmy o którymś z urządzeń automatycznych, jak kocioł na pellet, kondensacyjny gazowy czy też pompę ciepła.

Rozważ rozbudowę systemu

Jeśli aktualnie eksploatowane źródło ciepła nie spełnia naszych oczekiwań bądź naszym celem są niższe rachunki lub ogrzewanie ekologiczne, zastanówmy się nad rozbudową instalacji grzewczej o kolejne urządzenie. Instalatorzy proponują pompy ciepła, szczególnie typu powietrze-woda. Są stosunkowo tanie, a rozbudowa instalacji nie jest skomplikowana. W okresie przejściowym, czyli jesienią i wczesną wiosną, pompa ciepła samodzielnie pracuje na zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego, z kolei w sezonie zimowym wspomaga drugie urządzenie grzewcze. 


Polecamy
Pozostałe poradniki