Kocioł kotłowi nierówny

Kotły wielopaliwowe, z górnym lub dolnym systemem spalania, zgazowujące, z podajnikiem paliwa, na pelety, węgiel, ekogroszek? Zakup danego urządzenia należy dokładnie przemyśleć.

Pamiętajmy, ze wybór kotła nie może być przypadkowy, podyktowany aktualnymi trendami czy tylko i wyłącznie względami ekonomicznymi. Zakup danego urządzenia powinien być podyktowany przez szereg różnych czynników, jak np. kwestie logistyczne czy użytkowe. Zastanówmy się przede wszystkim nad tym, gdzie przechowamy paliwo, jaka częstotliwość załadunku będzie najbardziej optymalna oraz czego od kotła oczekujemy.

Na jedno paliwo lub “uniwersalne”
Kotły w zależności od rodzaju paliwa różnią się pomiędzy sobą konstrukcją. Producenci oferują nam co prawda urządzenia dwu-, a nawet wielopaliwowe, panują jednak skrajnie różne opinie na temat ich efektywności oraz zasadności ich użycia. Jeśli już zdecydujemy się na “uniwersalny” kocioł, pomyślmy o urządzeniu wyposażonym w system automatycznej regulacji, który dostosuje poszczególne parametry spalania do wykorzystywanego w danej chwili paliwa, z jak najmniejszym uszczerbkiem dla efektywności procesu spalania. Jeśli jesteśmy zwolennikami tradycyjnych rozwiązań, czyli kotłów jednopaliwowych, nie zapominajmy, że bezwzględnie stosować należy taki rodzaj paliwa, jaki polecony został przez producenta oraz dedykowany do danego kotła. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim pojemność komory zasypowej, co będzie miało bezpośredni wpływ na częstotliwość załadunku paliwa.

Górne i dolne spalanie
Pod względem konstrukcyjnym kotły dzielimy przede wszystkim na te z górnym oraz z dolnym systemem spalania. Urządzenia z górnym systemem spalania uważane są za najmniej skomplikowane, z czym wiąże się również ich stosunkowo niska cena. W tym przypadku komora spalania stanowi jednocześnie komorę zasypową, co oznacza, że powietrze doprowadzane jest do całej objętości paliwa, przez co szybko zaczyna się ono palić (w całości). W związku tym jednak nie unikniemy codziennego (lub nawet kilka razy na dzień) dokładania do ognia oraz częstego usuwania popiołu i sadzy. Urządzenie poza tym nie osiągnie imponującej sprawności nawet przy wykorzystaniu mechaniczno-cieczowego regulatora ciągu sterującego dopływem powietrza lub wentylatora z mikroprocesorowym sterownikiem.
W kotłach z dolnym systemem spalania z kolei komora spalania i załadunku są od siebie oddzielone, co umożliwia stopniowe spalanie paliwa i - tym samym - mniejszą częstotliwość załadunku. Wyższa efektywność urządzenia wiąże się natomiast z dopalaniem spalin.

Automatyczne
Inną konstrukcją wyróżniają się kotły przeznaczone na drewno, a mianowicie - urządzenia zgazowujące, ogrzewające budynek za pomocą gazu drzewnego. Kotły zgazowujące są zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, wyposażonymi w wentylatory nadmuchowe oraz regulatory procesu spalania, dzięki czemu uzyskują wysoką sprawność (do 85%). Jeśli jednak zależy nam na niemal bezobsługowym kotle, powinniśmy zdecydować się raczej na zautomatyzowane urządzenie z podajnikiem paliwa, w którym regulowane przez sterowniki są wszystkie istotne parametry, jak ilość dostarczanego powietrza czy dozowanie paliwa. Kocioł dostosuje swoją pracę do pogody za oknem, pożądanej we wnętrzu temperatury, a nawet automatycznie włączy się na godzinę przed powrotem domowników. Tego rodzaju kotły zasilimy ekogroszkiem, peletami, miałem węglowym, zbożami lub brykietem, wsypując je do specjalnego, dozującego paliwo podajnika. Urządzenia z podajnikami są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o częstotliwość załadunku - “do ognia” dokładamy co kilka, a nawet co kilkanaście dni.

Oferta producentów wciąż się powiększa, jak więc wybrać odpowiedni kocioł? Zacznijmy od decyzji o sposobie ogrzewania budynku, biorąc pod uwagę dostępność danych paliw, kwestie ekonomiczne oraz dotyczące przechowywania.
Słowa kluczowe:
Polecamy
Pozostałe poradniki