Grzejniki kanałowe - dyskretne grzanie

Przemyślany design w parze z funkcjonalnością? Oczywiście! Grzejniki kanałowe uzupełnią "podłogówkę" lub staną się samodzielną instalacją grzewczą, dyskretnie wtapiając się w "tło" gustownie zaaranżowanego wnętrza.

Najbardziej wyraziste trendy aranżacyjne ostatnich lat to: minimalizm oraz przestronność. Otwarte przestrzenie, przeszklone ściany, połączone ze sobą pomieszczenia – to główne wyznaczniki nowych dróg projektowania. We wnętrzach w stylu minimalistycznym nie możemy pozwolić sobie na żaden zbędny element psujący kompozycję. Choć nowoczesne grzejniki coraz częściej przypominać mogą futurystyczny mebel czy dzieło sztuki, zdecydujmy się na bardziej dyskretny sposób na ogrzanie pomieszczenia – niemal niewidoczne grzejniki kanałowe.

Okno z grzejnikiem. Kanałowym

Udział przegród przeszklonych w nowoczesnych wnętrzach jest obecnie coraz większy – zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i biurach czy salonach wystawowych. Projektuje się ściany w całości przeszklone lub uwzględnia okna sięgające niemal podłogi. Największą zaletą takiego rozwiązania jest zapewnienie dostępu naturalnemu dziennemu światłu oraz walory estetyczne, tym bardziej, jeśli okna wychodzą na piękny taras czy zadbaną roślinność ogrodu. Nie należy jednak zapominać, że przeszklenia „nie lubią” towarzystwa tradycyjnych grzejników. Aby zimą w pobliżu okien nie odczuwało się chłodu, warto pomyśleć o grzejnikach kanałowych.

Niewidoczne

Jak sama nazwa wskazuje, grzejniki kanałowe schowane są w podłodze w specjalnie wykonanym kanale, w ocynkowanej obudowie. Ogrzewanie realizowane jest najczęściej przez miedziano-aluminiowy wymiennik ciepła (rurę miedzianą z odpowiednio ukształtowanym użebrowaniem) z zaworem odpowietrzającym. W skład zestawu wchodzi również: pokrywa rozdzielająca, przyłącze wodne, kotwy mocujące, pokrywa montażowa, a całość wieńczy kratka (aluminiowa, w danym kolorze lub drewniana – z dębu, jesionu, buku, jatoby lub innego gatunku drewna). Poza sezonem grzewczym możliwe jest wyjęcie kratki i zastąpienie jej standardowym panelem podłogowym. Kanały umieszcza się wzdłuż przegród przeszklonych (20-30 cm od szyby) lub nawet w narożnikach pomieszczeń, stosując wtedy grzejniki kątowe lub łukowe. Grzejniki o głębokości ok. 9 cm montuje się w podłodze na dowolnej kondygnacji, głębsze zaś – w pomieszczeniach niepodpiwniczonych; głęboka zabudowa pozwala na uzyskanie większej wydajności.

Małe rozmiary wymienników ciepła sprawiają, że już po 10 minutach osiągają one swoją pełną sprawność. Wyposażenie układów grzewczych w system automatyki dodatkowo zwiększa efektywność rozwiązania.

Skuteczne

Ogrzewanie realizowane przez grzejniki kanałowe odbywa się głównie na drodze konwekcji, czyli bezpośrednio do powietrza. Zapewnia to równomierne ogrzewanie pomieszczenia oraz stopniowy rozkład temperatury. W pobliżu grzejnika nie występuje ponad to nieprzyjemne uczucie zbytniego gorąca. Na rynku dostępne są dwa rodzaje grzejników kanałowych: z naturalnym przepływem powietrza oraz z wymuszonym przez wentylator. Urządzenia opierające swoje działanie na zasadzie naturalnej konwekcji są zazwyczaj stosowane jako dodatek do ogrzewania podłogowego. W przypadku, gdy grzejniki kanałowe stanowić mają podstawową instalację grzewczą, warto zastosować model z wentylatorem. Poruszając ten temat, warto zadać pytanie, czy ogrzewanie podłogowe potrzebuje instalacji dodatkowych? Okazuje się, że jeśli w projekcie domu uwzględniono duże przeszklenia, "podłogówka" może nie poradzić sobie ze zrekompensowaniem strat ciepła oraz optymalnym rozkładem temperatur w pomieszczeniu. Grzejnik kanałowy stworzy pewnego rodzaju „kurtynę ciepłego powietrza”, jednocześnie minimalizując ryzyko skraplania się pary wodnej na powierzchni szyb.

Najnowsze modele grzejników kanałowych oprócz przyjemnego ciepła zapewnić mogą również… zbawienne podczas upałów chłodzenie. Wyposażone są w dwa niezależne od siebie obiegi, co umożliwia przyłączenie urządzenie jednocześnie do źródła ciepła, jak i chłodu. Bardzo dobrze sprawdzają się więc przy pompach ciepła.

Polecamy
Pozostałe poradniki