Wymiana grzejników

Modernizacja instalacji c.o. czy ocieplenie budynku rodzi konieczność wymiany grzejników. Wybierając nowe urządzenie grzewcze, powinniśmy kierować się m.in. parametrami instalacji, dopuszczalną temperaturą i przystosowaniem do starych przyłączy.

Grzejniki starszego typu mogą sprawiać problemy w użytkowaniu związane z korozją czy zużyciem gwintów i utratą szczelności. Przy okazji modernizacji instalacji c.o. czy większego remontu warto więc pomyśleć o wymianie urządzeń na nowe. Bezpośrednim impulsem do wymiany będzie również ocieplenie budynku, w związku z czym zmienia się zapotrzebowanie pomieszczeń na ciepło – używane do tej pory urządzenia mogą okazać się niedostosowane do aktualnych potrzeb. Inny powód to zmiana parametrów wody grzewczej, np. w związku z wymianą kotła na działający w niskiej temperaturze i obniżeniem temperatury zasilania i powrotu.

Przed wymianą

Cześć robót budowlanych podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę. Dotyczyć będzie to np. planów przearanżowania niektórych wewnętrznych ścian czy remontu dachu. Na szczęście w modernizacji układu ogrzewania pozostawia się nam w zasadzie „wolną rękę”. Jedynie w przypadku, gdy nieruchomość została wpisana do rejestru zabytków, powinniśmy uzyskać zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając nowe grzejniki? Modernizując układ ogrzewania, nie musimy powielać starych schematów. Przy okazji remontu możemy wymienić tradycyjne grzejniki na urządzenia konwektorowe lub płytowe. Pamiętajmy jednak, że w jednej instalacji zazwyczaj nie należy łączyć różnego rodzaju grzejników, utrudnia to bowiem sterowanie nimi. 

Jeśli posiadamy własne źródło ciepła, ustalmy parametry instalacji, dobierając do nich moc urządzeń. W przypadku zewnętrznych dostawców energii cieplnej, kierujmy się wymaganiami cieplnymi dotyczącymi poszczególnych pomieszczeń lub wartością mocy cieplnej, która będzie pobierana po modernizacji (uważając, aby jej nie przekroczyć, inaczej w rezultacie płacilibyśmy wyższe rachunki za ogrzewanie). Moc grzewcza nowego urządzenia powinna być nieznacznie wyższa lub równa zapotrzebowaniu na ciepło w danym wnętrzu. Przyjmuje się, że 1 m2 powierzchni potrzebuje 100-150 W mocy grzejnej – dokładna ilość uzależniona jest od zastanych warunków, jak np. izolacja termiczna, szczelność okien, a nawet usytuowanie budynku. 

Oprócz tego ważną kwestią przy wyborze nowego urządzenia jest dopuszczalna temperatura i ciśnienie pracy oraz przystosowanie do istniejących przyłączy.

Parę słów o montażu

Najbardziej optymalnym miejscem na montaż grzejników jest obszar o największych stratach ciepła – aby zrównoważyć „bilans” oraz zapewnić odpowiednią cyrkulację i rozprowadzanie ciepła. Nie bez powodu więc instalujemy urządzenia pod parapetami okien czy w pobliżu drzwi balkonowych (w odległości 10-12 cm od parapetu i podłogi) – takie rozwiązanie pozwala na najkorzystniejsze krążenie powietrza w pomieszczeniu. Wielkie znaczenie ma w tym przypadku konstrukcja ściany, na której planujemy zamontować grzejnik. Musimy mieć świadomość ciężaru grzejnika wraz z krążącą w nich wodą oraz zastosować zawieszenia odpowiednie do wagi urządzenia grzewczego i rodzaju przegrody. 

Największych trudności przysporzy nam montaż grzejników kanałowych, dlatego też częściej wykorzystuje się je w nowo wybudowanych, a nie remontowanych wnętrzach. Wymagają one wykonania w podłodze o głębokości min. 9 cm oraz uwzględnienia warstwy izolacji termicznej.

Grzejnikowy design

Częstą przyczyną wymiany grzejników jest generalny remont wnętrza. Przyznajmy, że jeszcze dekadę temu najnowsze trendy aranżacyjne były chyba ostatnim, o czym myśleliśmy, budując czy wykończając dom. Dlatego też względy estetyczne przegrywały z podstawową funkcją grzejników, jaką jest efektywne ogrzewanie pomieszczeń – urządzenia były siermiężne w formie i rozmiarze.
Polecamy
Pozostałe poradniki