Budownictwo pasywne - domy z przyszłością

Budownictwo pasywne staje się coraz bardziej popularne. Na świecie wybudowano już ok. 50 tys. pasywnych budynków, z czego połowa znajduje się w Niemczech. W Polsce sprawa przedstawia się nieco skromniej. Dom pasywny H1 w Tychowie koło Stargardu Szczecińskiego, wybudowany przez firmę Procyon jest piątym tego typu obiektem w Polsce i pierwszym w woj. zachodniopomorskim.

Na wstępie trzeba wyjaśnić, czym są domy pasywne. Domy pasywne to obiekty o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania (15 kWh/m² rocznie, czyli 5x mniej niż w domach energooszczędnych
i co najmniej 8x mniej niż w zwykłych domach). Dla mieszkańców domu pasywnego przekłada się to na domowe finanse, za ogrzewanie w domu pasywnym zapłacimy bowiem 80 proc. mniej, niż w standardowym. W premierowym domu H1 źródło ogrzewania stanowi pompa ciepła, co daje koszty ogrzewania na poziomie 3 zł/m2 rocznie (przy temperaturze wewnętrznej 20°C). 

Chcesz budować dom pasywny? Poradź się ekspertów!

Wybudowanie domu pasywnego nie jest takie proste. Aby dom był pasywny, ważnych jest wiele aspektów. Pierwszy aspekt to projekt przygotowany zgodnie z wytycznymi Passivhaus Institut, dobrany do warunków panujących na danej działce. Konkretnie – dom pasywny musi mieć zwartą bryłę, odpowiednio usytuowane okna na elewacji południowej oraz odpowiednią warstwę izolacji.

Zaprojektowanie budynku spełniającego wymogi stawiane domom pasywnym jest niezmiernie trudne i wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu projektowania domów pasywnych. Sam projekt to nie wszystko. Jego właściwe wykonanie jest kluczowe dla otrzymania pasywnego budynku. Wszystkie etapy budowy domu: od produkcji każdego elementu w fabryce po montaż na placu budowy, są ściśle określone, przemyślane i z góry zaplanowane. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowość, błędy czy niedociągnięcia. Każdy detal połączenia jest dokładnie opracowany, a montaż domu następuje zgodnie z precyzyjnie określonymi wytycznymi. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować wysoką jakość budynku oraz eliminację wszelkich nieszczelności.

Oceną jakości wykonania domu jest właśnie badanie szczelności budynku. Każdy najdrobniejszy błąd zostanie wychwycony w trakcie badania, nawet najmniejsze przerwanie warstwy paroizolacji ma ogromny wpływ na powstawanie nieszczelności w budynku, a co za tym idzie, strat ciepła. Dlatego tak niezwykle trudne i wymagające jest wybudowanie domu pasywnego – to zadanie dla ekspertów. Dla domu pasywnego, podczas testu badającego nieszczelności (Blower Door Test), wymagane jest osiągnięcie wyniku parametru n50 nie przekraczającego 0,6 1/h. Dom pasywny H1 w Tychowie osiągnął wynik 0,51 1/h. Jak uzyskać taki efekt? – Straty energii w domu pasywnym H1 zostały maksymalnie zredukowane poprzez grubą warstwę izolacji (46 cm w ścianach zewnętrznych), uszczelnienie wszystkich połączeń oraz odpowiedni montaż stolarki okiennej i drzwiowej w warstwie izolacji – wymienia Bartłomiej Szejny, prezes firmy Procyon i dodaje, że domy Procyon posadowione są na ciepłej płycie fundamentowej, co gwarantuje brak mostków termicznych i strat ciepła do gruntu. 

Budowa domu pasywnego H1 do standardu deweloperskiego trwała 3 miesiące. Produkcja elementów w nowoczesnej fabryce zajęła 7 dni. Prefabrykacja obejmuje wszystkie elementy domu: ściany zewnętrzne, wewnętrzne działowe i nośne, stropy oraz dach. Zarówno stolarka okienna, jak i drzwi zewnętrzne, są montowane w fabryce. Równolegle do produkcji elementów konstrukcyjnych w fabryce trwało przygotowanie płyty fundamentowej, o specjalnie zaprojektowanej konstrukcji, gwarantującej doskonałą izolację, stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Kolejnym etapem był montaż prefabrykatów na płycie fundamentowej. 

Po 7 dniach dom był całkowicie zmontowany – w stanie surowym zamkniętym. Kolejne tygodnie obejmowały wykończenie domu z zewnątrz oraz wewnątrz. Rozprowadzone zostały przewody instalacji elektrycznej, instalacja wodnego ogrzewania podłogowego, instalacja wodno-kanalizacyjna. W ostatnim etapie prac wewnątrz budynku rozprowadzone zostały przewody wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, w którą wyposażony jest każdy dom Procyon oraz została podłączona pompa ciepła powietrze – woda, stanowiąca źródło ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Wprowadzenie w życie idei domu pasywnego oraz jej upowszechnienie to tylko kwestia czasu. Coraz wyższe koszty energii, a także większa świadomość i odpowiedzialność za środowisko sprawiają, że domy pasywne nowej generacji wyznaczają kierunek rozwoju budownictwa. Jeżeli nie moda, to prawo zmusi nas do budowania zgodnie z pasywnymi trendami – po roku 2020 w całej Unii Europejskiej będzie można budować tylko tego typu domy.

Procyon to obecnie największy w Polsce producent wysokiej jakości domów pasywnych. Dzięki bezkompromisowej jakości i niespotykanej dotąd perfekcji wykonania, wprowadza na polski rynek nowe standardy budownictwa. Każdy wybudowany dom podlega weryfikacji przez Passivhaus Institut w Darmstadt, potwierdzającej pasywność domu, a co za tym idzie – wysoką jakość wykonania i zastosowanie lepszej klasy materiałów. Dzięki temu domy oferowane przez firmę Procyon są najbardziej energooszczędne i przyjazne środowisku.

Wykorzystanie zdjęć: nieodpłatne po podaniu źródła: PROCYON

Kontakt z dziennikarzami: Aleksandra Drabik 
tel. +48 882 170 071          

Więcej informacji: www.domy.procyon.com.pl

Czysta energia to Propan-Butan
Pozostałe poradniki