Kolektory płaskie czy próżniowe?

Buduję dom energooszczędny. Chciałabym, aby uzupełnieniem pompy ciepła były kolektory słoneczne. Nie wiem jednak, na który rodzaj się zdecydować - płaski czy próżniowy? Zastanawiają mnie również zyski z promieniowania słonecznego - z którego urządzenia będą większe? Edyta z Poznania

Odpowiedź redakcji cdc24.pl:

Choć powszechnie za efektywniejsze uważa się próżniowe kolektory słoneczne, nawet one nie zawsze zdadzą egzamin. Przeanalizujmy nasze potrzeby oraz możliwości inwestycji, decyzja naprawdę nie jest taka trudna.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje kolektorów słonecznych – płaskie oraz próżniowe (inaczej rurowe). Oprócz budowy różnią się od siebie również izolacją cieplną. W przypadku urządzeń płaskich jest to wełna mineralna, a próżniowych – oczywiście próżnia. Jak wszyscy wiemy próżnia to „materiał” o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, zapobiega utracie części promieniowania, dlatego też urządzenia rurowe charakteryzują się zazwyczaj wyższą sprawnością pracy.
Z kolei powietrze otaczające absorber w kolektorach płaskich wpływa na zwiększenie strat ciepła. Jednak na ostateczny rachunek wpływa przede wszystkich budowa urządzenia. Dwuścienna konstrukcja rury próżniowej może ograniczyć dostęp promieni słonecznych do wnętrza kolektora, co oznacza mniejsze zyski cieplne. Widzimy więc, że nie zawsze rodzaj kolektora stanowi decydującą kwestię.

Sprawność nie jest jedynym kryterium wyboru rodzaju urządzenia. Warto wziąć pod uwagę również charakter inwestycji oraz przeznaczenie kolektorów. Jeśli ich zadaniem ma być przygotowanie ciepłej wody użytkowej, ogrzanie wody w basenie w ogrodzie czy małego domku letniskowego, możemy zdecydować się na urządzenia płaskie – najbardziej wydajne są w okresie zapotrzebowania, czyli w sezonie wiosenno-letnim. Próżniowe z kolei
z powodzeniem wspomogą układ centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym oraz podgrzeją wodę użytkową w okresie jesienno-zimowym.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj kolektora jest lepszy. Wszystko zależy od tego, co chcemy uzyskać. Jeżeli zależy nam na ograniczeniu kosztów ogrzewania c.o. i c.w.u. jesienią i zimą, niezastąpione będą kolektory próżniowe. Kolektory płaskie są z kolei najlepsze do wspomagania przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej, szczególnie latem.

Wybór jest znacznie prostszy, jeśli architektura budynku czy ustawienie na działce wprowadzają pewne ograniczenia. Kolektory płaskie potrzebują znacznie więcej miejsca niż rurowe, ponadto ustawienie ich pod odpowiednim kątem do poziomu i w kierunku południowym często jest niemożliwe. W tych przypadkach pozostaje nam skupić się na rozwiązaniach próżniowych.

Polecamy
Pozostałe poradniki