Gorący temat: koszt instalacji c.o.

Mówi się, że najpoważniejszym wydatkiem związanym z budową domu jest koszt instalacji centralnego ogrzewania. Tylko… jak duże mogą być koszty? Kilka, kilkanaście tysięcy złotych? Co należy wziąć pod uwagę, dokonując obliczeń? Proszę o podpowiedź redakcji. Mikołaj z Torunia

Myśląc o kosztach związanych z budową instalacji centralnego ogrzewania, zazwyczaj skupiamy się na cenie kotła grzewczego. To błąd. Nie zapominajmy o mniejszych, ale równie ważnych elementach. 

Podstawowym czynnikiem wpływającym na koszt instalacji jest kubatura budynku. 
W zasadzie właśnie od wielkości domu powinniśmy uzależnić wybór optymalnego systemu grzewczego, co z kolei determinuje jego projekt. Oczywiście, większy dom wymaga również większej inwestycji w komponenty, jak rury grzewcze – instalacja po prostu jest dłuższa. Na koszty wpływa też rodzaj systemu (może być grawitacyjny lub wspomagany pompą, zamknięty lub otwarty) oraz zabezpieczenia (np. przy uwzględnieniu przeponowego naczynia wzbiorczego).
Kluczowe znaczenie dla kosztów związanych z instalacją centralnego ogrzewania ma źródło grzewcze, czyli w praktyce to, jaki piec wybierzemy. Ceny kotła mogą wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy, jednak najczęściej wraz z ceną otrzymujemy rozwiązania mniej angażujące użytkownika i pozwalające na osiągnięcie zdecydowanie lepszych parametrów pracy systemu.
 
Musimy wybrać również sposób dystrybucji ciepła. Oprócz rur będą to najczęściej grzejniki. W tym temacie nie warto silić się na jakiekolwiek szacunkowe obliczenia, cena pojedynczego grzejnika może bowiem ograniczyć się do 100 zł lub osiągnąć naprawdę zawrotny pułap – szczególnie w przypadku urządzeń od znanych projektantów lub wykonywanych na specjalne zamówienie. Na cenę wpływa także rodzaj grzejnika (standardowy aluminiowy płytowy czy może grzejnik konwektorowy lub kanałowy). Nie zapominajmy, że wielkość, moc oraz liczba urządzeń zależy od indywidualnego projektu oraz zapotrzebowania danego pomieszczenia na ciepło.

Podsumowując, koszt instalacji centralnego ogrzewania zależy od wielu indywidualnych czynników, a wykonywanie wszelkich obliczeń „na oko” zazwyczaj nie ma większego sensu. Może się on zamknąć w kilkunastu, ale równie dobrze – w kilkudziesięciu tysiącach złotych. O analizę powinniśmy poprosić projektanta systemu, a do cen poszczególnych elementów instalacji doliczyć także koszt robocizny.

Polecamy
Pozostałe poradniki