Ekopiec na ekogroszek

Ekologiczne paliwo to nie wszystko. Potrzebne jest również wysokosprawne, automatyczne urządzenie, które pozwala osiągnąć najwyższe parametry procesu spalania przy jednoczesnym, minimalnym zużyciu paliwa.

Ekogroszek dzięki znikomej zawartości siarki spełnia zaostrzone normy emisji gazów. To paliwo przyjazne środowisku, ekologiczne, przy tym – umożliwiające efektywne i stosunkowo niedrogie ogrzanie domu. Oczywiście, nie każdy kocioł nadaje się do opalania ekogroszkiem – wybierzmy więc urządzenie dedykowane danemu rodzajowi paliwa, samoobsługowe i charakteryzujące się wysoką sprawnością – 85-90%.

Ekologiczny piec na ekogroszek to taki, który umożliwi całkowite spalanie paliwa w odpowiednich warunkach. Proces musi być precyzyjnie sterowany – przeprowadzony przy uwzględnieniu szeregu czynników, jak temperatura czy dana częstotliwość dozowania powietrza. Dlatego najlepiej, jeśli kocioł automatycznie dostosowuje parametry swojej pracy do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz oraz temperatury w pomieszczeniu, błyskawicznie reagując na ochłodzenie bądź porę dnia, związaną np. z powrotem domowników z pracy.

Nowoczesne piece na ekogroszek to urządzenia niskotemperaturowe o wysokiej sprawności i samoobsługowe, czyli wyposażone w podajnik ślimakowy oraz zasobnik paliwa. Zasobniki o dużej pojemności umożliwiają bezobsługowe spalanie nawet przez kilka dni. Polecane są przede wszystkim kotły retortowe. Zastosowana tu technologia pozwala na precyzyjne sterowanie procesem spalania poprzez dozowanie określonej ilości powietrza i paliwa do komory spalania oraz nawet dopalanie spalin. Choć wysokosprawne, automatyczne urządzenie zawsze będzie droższe od tradycyjnego kotła, pod uwagę musimy wziąć również oszczędności wynikające z niższego zużycia paliwa.

Poza tym pamiętajmy, że ekopiec będzie działał na „najwyższych obrotach” jedynie przy prawidłowo zaprojektowanej, regularnie serwisowanej i sprawnej instalacji grzewczej. Wpiszmy więc do kalendarza daty okresowych przeglądów, a jeśli zaistnieje taka konieczność – nie oszczędzajmy na naprawach.

Polecamy
Pozostałe poradniki