Gazowe przepływowe podgrzewacze wody - dobry sposób na c.w.u.

Właśnie planuję budowę domu, zastanawiam się nad systemem pozwalającym na przygotowanie c.w.u. Nie chcę, aby wiązały się z tym duże nakłady inwestycyjne – tym bardziej, że równie często, co w domu, będę „w trasie”. Poza tym zapotrzebowanie na ciepłą wodę nie będzie duże, jestem singlem, wybiorę projekt domu o niewielkiej kubaturze. Jarek z Olsztyna

Przepływowe podgrzewacze są idealne przy niewielkim zapotrzebowaniu na c.w.u., urządzenie ma jednak pewne ograniczenia. Warto wybrać system gazowy, szczególnie, jeśli działka jest podłączona do sieci. 

Podgrzewacze wody to idealny sposób na uzyskanie ciepłej wody użytkowej bez konieczności załączania głównego źródła ciepła, np. pieca na paliwo stałe. Najchętniej wykorzystujemy je więc w sezonie letnim oraz wczesną wiosną i jesienią, kiedy nie musimy już włączać ogrzewania lub planujemy znacznie ograniczyć pracę systemu – wtedy też mogą stać się sposobem na wygenerowanie oszczędności. Oszczędność energii wiąże się również ze sposobem działania. Urządzenie pracuje jedynie po przekręceniu kurka z ciepłą wodą, po jego zakręceniu przestaje podgrzewać wodę.

Podgrzewacze przepływowe sprawdzą się przede wszystkim w przypadku niewielkich budynków lub/oraz niedużego zapotrzebowania na c.w.u., jak wspomniany dom zamieszkany przez singla. Wiąże się to m.in. z ograniczeniami dotyczącymi optymalnego miejsca montażu, podgrzewacze przepływowe należy zainstalować jak najbliżej punktu poboru wody, wtedy działają najefektywniej. Jeden podgrzewacz może zasilić parę punktów poboru, choć używanie kilku z nich jednocześnie (np. kranu w kuchni oraz wanny), sprawi, że będzie on pracował z mniejszą mocą.

Dużą popularnością cieszą się podgrzewacze gazowe (dostępne są również elektryczne, jednak inwestorzy obawiają się przede wszystkim wysokich rachunków za prąd), zasilane gazem płynnym, ziemnym lub dwupaliwowe. Nowoczesne urządzenie na gaz jest bezpieczne, efektywne i wyjątkowo wygodne w użyciu, jednak z jego montażem wiążą się pewne wymagania prawne. Przede wszystkim należy pamiętać o zapewnieniu skutecznej wentylacji oraz podłączeniu do przewodu spalinowego. Ponadto tego rodzaju urządzenia są dedykowane do montażu w pomieszczeniu, które nie jest przeznaczone do stałego pobytu osób oraz o danej kubaturze (min. 6,5-8 m³ w zależności od konstrukcji urządzenia – z otwartą lub zamkniętą komorą spalania).

Awarie w przypadku najnowszych modeli gazowych podgrzewaczy praktycznie się nie zdarzają – to wyjątkowo bezpieczne urządzenia. Nawet najmniejszemu wyciekowi gazu zapobiegają kilkustopniowe systemy zabezpieczeń oparte m.in. na czujniku ciągu kominowego, ograniczniku temperatury i zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. 

Polecamy
Pozostałe poradniki