Ekogroszek: czy warto kupować luzem?

Ogrzewam dom ekologicznym kotłem na ekogroszek, z podajnikiem retortowym. Oczywiście, przed sezonem grzewczym chciałbym zaopatrzyć kotłownię – w internecie znalazłem ekogroszek w promocji, w bardzo dobrej cenie, ale dostępny luzem. Czy mogę go kupić bez obaw o jakość paliwa? Irek z Mielna

Workowany czy luzem? Choć wydaje się, że decyzja jest związana jedynie z wygodą załadunku ekogroszku do kotła, tak naprawdę dotyka znacznie poważniejszych kwestii – jakości paliwa i jego kaloryczności. 

Najważniejszym argumentem przemawiającym za ekogroszkiem dostępnym luzem jest jego - zazwyczaj atrakcyjna – cena. Zachowajmy jednak zdrową dozę nieufności. Niższa cena tego rodzaju paliwa ma związek z jego niższą jakością. Sposób przechowywania sprawia, że ekogroszek wietrzeje, przez co tworzą się spieki, a w dalszej konsekwencji więcej popiołu. Oznacza to obniżenie wydajności opału – po 8 tygodniach traci nawet do 30% swoich właściwości energetycznych. Jednocześnie tworzy się więcej pyłu, który zatykając retortę i nadmuch wpłynie na obniżenie sprawności pieca oraz na działanie całego systemu.
 
Kupując ekogroszek workowany dostajemy więc gwarancję jego jakości. Na opakowaniu znajdziemy informację o parametrach paliwa, a jeśli zachowanie ekogroszku podczas spalania będzie budzić nasze wątpliwości, mamy możliwość zareklamowania produktu u producenta lub dystrybutora. To samo dotyczy wagi (proces produkcji pozwala na pakowanie ekogroszku z dużą dokładnością, zyskujemy więc pewność, że w worku znajduje tyle paliwa, za ile zapłaciliśmy) oraz frakcji. Zastosowane technologie rozdrabniania węgla sprawiają, że uzyskanie ekogroszku o danej gramaturze, od 5 do 25 mm, a następnie jego przesianie i segregacja nie stanowią problemu.

Nie można zapomnieć również o wygodzie przechowywania ekogroszku w workach. Zastosowane materiały oraz szczelność opakowania sprawiają, że nawet składowany na zewnątrz nie straci swoich właściwości ani nie zwilgotnieje. Ponadto taki sposób przechowywania umożliwia utrzymanie czystości w kotłowni oraz wygodne dozowanie do zasobnika.

Po przeanalizowaniu zysków i strat możemy więc dojść do wniosku, że kupowanie ekogroszku luzem zupełnie się nie opłaca – pragnąc utrzymać komfort cieplny na danym poziomie, zużyjemy go więcej niż paliwa workowanego. Poza tym pamiętajmy o negatywnym wpływie tego rodzaju paliwa na eksploatację urządzenia grzewczego. 

Czysta energia to Propan-Butan
Pozostałe poradniki