17 Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Ciepły dom z bali

Za kilka miesięcy rozpoczynam budowę domu. Projekt oraz technologia budowy została już wybrana – będzie to dom z bali. Pozostaje nam jeszcze decyzja dotycząca sposobu ogrzewania. Tu mam pewne wątpliwości, ponieważ słyszałem, że nie każdy system grzewczy będzie odpowiedni do zastosowania w domu drewnianym. Jak jest naprawdę? Sebastian z Mrągowa

Wybierając system grzewczy, należy kierować się projektem domu, kubaturą budynku oraz jego potrzebami cieplnymi. Czy materiał, z jakiego wniesiono budynek, również ma znaczenie? 

Wybór systemu grzewczego to bardzo ważna decyzja, która w ogromnej mierze zaważy na późniejszych kosztach eksploatacyjnych budynku. Dlatego też dopasowanie instalacji ogrzewania do specyfiki domu, jego wielkości oraz projektu to bardzo trafny pomysł. Jednak materiał, z którego został wykonany budynek w zasadzie nie ma tu dużego znaczenia. Dom drewniany różni się od murowanego sposobem akumulacji ciepła. Drewno bardzo szybko przyjmuje ciepło, dlatego dom z bali błyskawicznie się nagrzewa. Jednocześnie oznacza to, że równie szybko to ciepło traci.

Tym samym warto zwrócić uwagę na sposób dystrybucji ciepła. Spośród dostępnych na rynku rozwiązań z pewnością wyróżnia się ogrzewanie płaszczyznowe, szczególnie podłogowe, które przekazuje ciepło na drodze konwekcji, co skutkuje równomiernym rozkładem temperatur w pomieszczeniu. Poza tym podłogówka długo pozostaje ciepła, oddając swoje ciepło otoczeniu. Jeśli zaś chodzi o źródło energii, ogrzewanie płaszczyznowe należy do systemów niskotemperaturowych, do współpracy z nim nadaje się więc pompa ciepła lub kocioł kondensacyjny.

Każdy system pozwoli na efektywne ogrzanie domu z bali, o ile parametry urządzenia grzewczego dostosowano do potrzeb inwestycji. Właściciele domów drewnianych często decydują się na kominek - kryją się za tym głównie kwestie estetyczne. Wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania charakteryzujący się wysoką sprawnością pozwoli na osiągnięcie optymalnego komfortu cieplnego. Nie zapominajmy jednak, że według prawa budowlanego kominek nie może stanowić samodzielnego źródła ciepła. Pomyślmy więc o sprawnym piecu gazowym lub olejowym, w grę wchodzą również rozwiązania bazujące na energii odnawialnej, jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła.

Podsumowując, w przypadku domów z bali nie ma przeciwskazań do stosowania żadnego z dostępnych na rynku sposobów ogrzewania. Specjaliści od danych systemów grzewczych z pewnością pomogą w doborze parametrów urządzenia do wymagań danej inwestycji tak, aby rozwiązanie było jak najbardziej ekonomiczne. 

Czysta energia to Propan-Butan
Pozostałe poradniki