Wymiana kotła grzewczego

Poważne decyzje często odkładamy na bliżej nieokreśloną przyszłość. Podobnie jest z remontem instalacji grzewczej, a szczególnie – z wymianą kotła. Pamiętajmy, że urządzenie grzewcze ma niebagatelny wpływ na komfort użytkowania budynku, naszą wygodę oraz stan domowych finansów. Kiedy więc warto pomyśleć o wymianie?

Po remoncie

Jeśli zdecydowaliśmy się na modernizację energetyczną domu, czyli przeważnie dodatkowe zaizolowanie ścian budynku oraz wymianę okien, może okazać się, że nasz kocioł jest przewymiarowany. Urządzenie o zbyt dużej mocy w budynku o niższym zapotrzebowaniu na ciepło oznacza, że część wyprodukowanej energii zostanie zmarnotrawiona. Poza tym w przypadku pieców na paliwa płynne, jak olej czy gaz, nadmierna moc może doprowadzić do zużycia palnika – oprócz wyższego zużycia paliwa szybszemu zużyciu ulegają poszczególne elementy urządzenia.
 
Jeśli chcemy zmniejszyć wydatki na ogrzewanie

Szacuje się, że dzięki wymianie kotła grzewczego możemy zaoszczędzić nawet o 20 proc. Z drugiej stronie nie możemy zapomnieć, że tego rodzaju inwestycja nie należy do najtańszych – wysokosprawny, energooszczędny i automatyczny piec kosztuje co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. W podjęciu decyzji może nam więc pomóc zasada: im więcej wydawaliśmy do tej pory na ogrzewanie, tym bardziej korzystna jest wymiana kotła. Poza tym miejmy na uwadze, że nowsze kotły grzewcze są najczęściej o wiele sprawniejsze niż urządzenia starszego typu, tym samym ich eksploatacja jest tańsza.

Jeśli zależy nam na prostszej obsłudze

Wśród kotłów starszego typu ze świecą szukać urządzeń bezobsługowych i automatycznych. Jeżeli jednak kilkukrotne schodzenie do kotłowni w ciągu dnia uważamy za kłopotliwe, powinniśmy pomyśleć o zakupie pieca z automatycznym podajnikiem dostosowującym ilość paliwa do procesu spalania, nadzorującym wszystkie parametry i dodatkowo – skomunikowanym z czujnikami temperatury zamontowanymi w pomieszczeniach.

Polecamy
Pozostałe poradniki