Jak przygotować kominek do sezonu zimowego?

Jak przygotować kominek do sezonu zimowego?

Od zeszłego roku jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kominka. Urządzenie pracowało tylko przez jeden sezon grzewczy. Jak powinienem przygotować go do zimy? Czy wystarczy wybrać popiół, czy potrzebne jest dokładniejsze czyszczenie? Olek z Redowa

Z przygotowaniem kominka do sezonu grzewczego nie czekajmy do pierwszego mrozu. Potrzebny tu będzie kominiarz, a ten w miesiącach zimowych ma zapełniony grafik. Z kolei o zakupie paliwa warto pomyśleć znacznie wcześniej, najlepiej wiosną – aby drewno zdążyło uzyskać pożądane właściwości. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na stan przewodu kominowego, odprowadzającego spaliny na zewnątrz. Przegląd powierzmy specjaliście, czyli np. kominiarzowi. Wyczyści on komin z sadzy, popiołu i pozostałości drewna, przywracając jego drożność. Następnie, już samodzielnie, przystąpmy do czyszczenia paleniska kominka.

Najpierw wybierzmy resztki drewna i wszelkie zanieczyszczenia, pozostałą ilość popiołu możemy zaś odkurzyć specjalnymi końcówkami do odkurzacza. Dokładnie wyczyśćmy szybkę paleniska, używając specjalnych środków pielęgnacyjnych. Po jesiennych porządkach przeprowadźmy inspekcję kominka – sprawdźmy, czy w palenisku nie ma żadnych uszkodzeń, pęknięć, które należy naprawić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Istotnym elementem, o sprawdzeniu którego nie możemy zapomnieć, to z pewności uszczelki zamontowane głównie przy drzwiczkach. 

Uszczelki są produkowane z trwałych, bardzo odpornych na działanie wysokich temperatur materiałów, mają jednak ograniczoną żywotność, a po dłuższym użytkowaniu mogą się wykruszać lub twardnieć. To z kolei prowadzi do gorszego przylegania drzwiczek do obudowy, czyli w konsekwencji – uciekania ciepła z kominka i stratach energetycznych. Pozostało nam zapełnienie piwniczki lub składziku drewnem. Pamiętajmy, że użytkowanie nieodpowiednio przygotowanego czy przechowywanego drewna, czyli głównie takiego, którego wilgotność przekracza 20 proc., może nam przynieść więcej strat niż korzyści. Podczas spalania mokre drewno bardziej się dymi, produkując przy tym znacznie mniej energii. Dlatego też zakup paliwa warto planować na wczesną wiosnę, kiedy to drewno jest najtańsze – dodatkowo zdąży przeschnąć do jesieni.
Barter - działamy z energią
Sprawdź aktualne ceny oleju opałowego i gazu

Aktualności


Rynek kotłów na paliwo stałe pod kontrolą


2019-10-17

Globalny popyt na węgiel rośnie


2018-12-19

Palenie paliwami najgorszej jakości ciągle możliwe


2018-11-07

Najgorsze paliwa powodujące smog znikną z rynku


2018-10-05

Brakuje rozporządzeń w sprawie jakości węgla


2018-09-17

Opublikowano Ustawę o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw


2018-08-29

Normy jakości paliw do poprawki


2018-08-24

Samorządy dopłacą do rachunków za ciepło?


2018-02-15

Kraków bez pieców na węgiel


2017-11-15

Biowęgiel - paliwo i nawóz


2017-11-14

Normy, które poprawią jakość powietrza w Polsce


2017-10-02

Będą fundusze na wymianę pieców z opłat za torebki foliowe


2017-09-19