Palenie w kominku brykietem z węgla brunatnego: czy to dobry pomysł?

Chciałabym zapytać, czym najlepiej palić w kominku: czy zawsze drewnem, czy może też brykietem, np. z węgla brunatnego? W przypadku drewna przeszkadza mi konieczność wygospodarowania miejsca na jego magazynowanie. Poza tym chciałabym też nieco zaoszczędzić. Arletta z Lęborka

Wielu właścicieli kominków zastanawia się, czym można zastąpić drewno – aby nie stracić na komforcie ogrzewania, a przy okazji ograniczyć wydatki. Alternatywę, według sprzedawców, ma stanowić brykiet z węgla brunatnego. Jednak czy nadaje się do takiego zastosowania? 

Czym palić? Podstawową podpowiedzią powinien służyć model kominka. Wczytajmy się dokładnie w instrukcję obsługi. Jeśli kupiliśmy urządzenie przeznaczone jedynie do opalania drewnem, miejmy na uwadze, że zastosowanie innego paliwa negatywnie wpłynie na efektywność procesu spalania. Innymi słowy: będziemy musieli dokładać więcej brykietu, aby efekty palenia były zadowalające. Czy to się opłaca? Niekoniecznie, choć dokładniejsza odpowiedź musiałaby być podparta szczegółową analizą i „studium przypadku”. Kolejnym przeciwskazaniem jest wyższa temperatura spalania brykietu. Jeśli model kominka nie jest do niej przystosowany, to wybór tego rodzaju paliwa może skutkować nawet uszkodzeniem paleniska. 
Jeśli jednak producent zezwala na opalanie brykietem, warto z tego skorzystać. Inwestorzy zwracają uwagę na kwestie praktyczne. Nie ma większego problemu z przechowywaniem brykietu, nie musimy rezerwować na jego magazynowanie ogromnej połaci naszej działki (przypomnijmy, że często przed wykorzystaniem powinniśmy dodatkowo sezonować drewno) ani całej kotłowni. Brykiet z węgla brunatnego kupujemy w zamykanych szczelnie workach - tylko w ten sposób możemy być pewni parametrów paliwa, przede wszystkim jego kaloryczności; sposób przechowywania zapewnia powtarzalną jakość. 
Do tego dochodzi większa niż w przypadku drewna kaloryczność. Łatwiejsze jest poza tym rozpalanie. Zauważmy jednak, że brykiet z węgla brunatnego nie pali się intensywnym ogniem, a raczej żarzy, zapomnijmy więc o „efektach wizualnych”. Z drugiej strony nie kopci i nie zanieczyszcza aż tak urządzenia. 

Wybierając brykiet do kominka, postawmy na najlepsze jakościowo produkty, nawet jeśli wiąże się to z wyższą ceną. Często paliwo wytwarzane jest z węgla o niskiej jakości, zawierającego związki chemiczne. Ogrzewanie brykietem przyniosłoby wtedy więcej szkód niż pożytku. 

Polecamy
Pozostałe poradniki