Dlaczego należy izolować instalacje c.o.?

Dlaczego należy izolować instalacje c.o.?

Podczas projektowania systemu grzewczego w firmie instalacyjnej podpowiedziano nam, że nie można zapominać o grubej otulinie. Czy to na pewno konieczne, czy może to kolejny sposób na wywindowanie ceny w górę? Ania z Leszna

O konieczności izolacji rur mówią najnowsze przepisy budowlane, więc w nowo wznoszonych domach powinno to należeć do standardu. W gorszym stanie są z kolei instalacje w starszym budownictwie, szczególnie te od wielu lat nie modernizowane. Jeśli system prowadzony jest po ścianie, założenie warstwy izolacji nie będzie stanowiło większego problemu. W przypadku przewodów ułożonych w ścianie lub pod podłogą, powinniśmy to zrobić przy okazji większego remontu.

Jaki materiał, rodzaj otuliny wybrać? Dopasowujemy go do specyfiki instalacji, tzn. temperatury wody w rurach oraz temperatury otoczenia. Przy gorącej wodzie, ale zimniejszym otoczeniu materiał termoizolacyjny powinien mieć możliwie niski współczynnik przewodności cieplnej (niska wartość współczynnika informuje nas o tym, że niewiele energii ucieka z instalacji) – np. ok. 0,035 W/(m*K). Pamiętajmy, że jeśli nie modernizujemy starszej instalacji, a izolujemy nowo montowaną, warstwę otuliny nakładamy po przeprowadzeniu prób szczelności.

Dlaczego nie możemy zapomnieć o izolacji rur doprowadzających ciepłą wodę do grzejników lub kranów? Chodzi oczywiście o skuteczność w przekazywaniu energii. Jeśli przewód pozbawimy warstwy termoizolacyjnej, ciepła woda będzie oddawała swoją energię otoczeniu, czyli wychładzała się „po drodze”. Wystarczy dotknąć dłonią ścianę lub podłogę, w których biegnie niezaizolowana rura – z pewnością nie będą zimne. W praktyce oznacza to, że piec musi pracować z większą mocą, żeby wypełnić większe (bo wynikające ze strat ciepła) zapotrzebowanie na energię. To z kolei wpływa na wyższe rachunki na ogrzewanie.

Co interesujące, izolować należy również przewody systemów chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych. Dlaczego? Nie mówimy tu przecież o ucieczce ciepła. To prawda, jednak w przypadku, gdy transportowany czynnik nie jest gorący, największym wyzwaniem staje się zapobieganie zjawiska skraplania się wilgoci na powierzchni rur. 

Biuletyn Informacyjny CDC24 prosto na Twoją skrzynkę

Dodaj Usuń
Administratorem Danych Osobowych jest...