Jak rozpalać w kotle na ekogroszek?

cdc24.pl
2015-12-02 / 08:56
Jak rozpalać w kotle na ekogroszek?

Jak rozpalać w kotle? Umiejętnie. Błędy w procesie rozpalania wpłyną na pracę całego systemu: możliwości pieca nie będą w pełni wykorzystane. Należy liczyć się również ze znacznymi stratami energii czy nawet z przegrzaniem kotła.

Na co należy zwracać uwagę? Przede wszystkim na jakość, w tym wilgotność paliwa. Jeżeli opał jest zbyt wilgotny, pożytek energetyczny będzie niewielki, a przy spalaniu wytworzy się nadspodziewanie wiele dymu. Pamiętajmy, że nie jest to tylko i wyłącznie problem wyższych rachunków za ogrzewanie. Spalanie niedosuszonego węgla czy drewna wpływa na obniżenie temperatury spalania, a w przewodzie kominowym może osadzać się para wodna - to z kolei powoduje słabszy ciąg w systemie oraz problemy z utrzymaniem pożądanej temperatury. Na szczęście, to mankament związany raczej z opałem kupowanym luzem, na tony, zatem w przypadku pakowanego w worki ekogroszku nie powinno mieć to miejsca.

Niezwykle istotnym parametrem procesu spalania jest ilość powietrza dostarczanego do komory spalania. Liczy się więc moc i wydajność wentylatora. Jak zaprogramować wentylator? Zawierzmy w tym temacie producentowi, który w instrukcji obsługi podpowiada nam, jakie wartości należy osiągnąć przy danym rodzaju paliwa oraz typie kotła. Zasypując ekogroszek, obserwujmy, czy zapala się równomiernie. Przy zbyt dużym nadmuchu powietrza ogień będzie przygasał, zbyt mały spowoduje tworzenie się zwartych bryłek popiołu. Dlatego też polecanym rozwiązaniem są kotły automatycznie dostosowujące temperaturę, dopływ powietrza itd. do aktualnych warunków pogodowych, potrzeb grzewczych, rodzaju paliwa.

Zauważmy jednak, że kotły na ekogroszek to głównie urządzenia z podajnikiem, pracujące w trybie ciągłym, w związku z czym rozpalanie odbywa się stosunkowo rzadko (choć oczywiście wpływ na to ma wielkość podajnika). Paliwo zasypujemy, sprawdzając uprzednio, czy nie ma w nim zanieczyszczeń, np. metalowych elementów. Niektórzy eksperci proponują, aby włączyć sterownik w tryb pracy ręcznej, w tym czasie podajnik przeniesie część paliwa do retorty; powinniśmy wtedy otworzyć drzwiczki do rozpalania i na warstwie ekogroszku ułożyć kawałki papieru i drewna, próbując podpalić opał. Po rozpaleniu włączamy tryb automatyczny. Nie zapominajmy, że do osiągnięcia optymalnych wartości procesu spalania potrzebujemy również częstego, okresowego czyszczenia. Dbałość o kocioł przyniesie wymierne rezultaty. 

Słowa kluczowe: ekogroszek, kocioł, paliwo, podajnik
Sprawdź aktualne ceny oleju opałowego i gazu

Aktualności


Zmieni się nazwa ekogroszku


2021-10-22

Koniec ekogroszku


2021-09-29

Zgłoszenia obrotu paliwami opałowymi – ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia


2021-07-23

Podrożeje gaz - URE zatwierdziło zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny


2021-07-19

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już ruszyła


2021-07-05

Obowiązkowe deklaracje na temat źródeł ciepła i spalania


2021-06-17

Pierwsze miasto w Polsce będzie zasilone zielonym wodorem


2021-04-30

Kontrole jakości węgla w składach


2021-01-25

Ekogroszek przedmiotem sporu


2021-01-15

Grzywna za brak informacji o sposobie ogrzewania domu


2021-01-05