Jak ogrzewać dom pasywny?

cdc24.pl
2016-01-07 / 14:56
Jak ogrzewać dom pasywny?

Przede mną spotkanie z architektem. Planujemy budowę domu pasywnego, pozostał nam wybór poszczególnych systemów, w tym grzewczego. Na jaki system warto się zdecydować? Czy montaż tradycyjnych urządzeń w ogóle ma sens? Karolina z Łodzi

Dom pasywny można porównać do ludzkiego organizmu. Wszystko jest tu precyzyjnie zaplanowane, a poszczególne systemy – skomunikowane ze sobą. Jednak w przeciwieństwie do żywego organizmu ten jest tak przemyślany, aby funkcjonować na minimum energii, jaką mu dostarczymy. Potrzebujemy zatem urządzeń, które wymagają niewielkich nakładów energii elektrycznej i jednocześnie bazujących na odnawialnych, czyli darmowych źródłach energii. 

Ogromne znaczenie dla funkcjonowania domu pasywnego mają instalacje, szczególnie grzewcza i wentylacyjna, oraz wysokiej jakości materiały, przede wszystkim ociepleniowe. Optymalne zaizolowanie przegród budowalnych oraz wdrożenie energooszczędnego systemu grzewczego sprawia, że dom pasywny do ogrzewania potrzebuje niewielkiej ilości energii. Zaledwie 15 kWh/(m²/rok). Skąd tak niewielkie zużycie? Wynika to m.in. z ograniczonych strat ciepła. Dom pasywny jest projektowany i realizowany tak, aby uniknąć powstawania mostków termicznych; wyróżnia się ponadto szczelnością. Nie ma więc potrzeby montowania urządzeń lub układów o dużej mocy.

Zmierzając jednak do sedna: jak ogrzewać dom pasywny? Kluczowe będą tu oczywiście energooszczędne systemy. Mogą to być m.in. piece i kominki na biomasę lub urządzenia zgazowujące drewno, czyli takie, które produkują maksimum energii z dostępnego paliwa. Jednak najbardziej polecanym źródłem grzewczym jest pompa ciepła, której działanie opiera się na w zasadzie darmowej energii ze słońca, powietrza, wody lub gruntu. Urządzenia wykorzystują naturalne właściwości dolnego źródła ciepła, czyli np. gruntu – wymiennik zamontowany pod poziomem przemarzania gruntu (lub geotermalna sonda pionowa) pobierają energię z niewyczerpanych pokładów ciepła lub chłodu. Jako uzupełnienie instalacji bazującej na pompie ciepła sugeruje się kolektory słoneczne, które przygotują ciepłą wodę użytkową w miesiącach najsilniejszego nasłonecznienia.

Dom pasywny nie może się również obejść bez wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Powietrze wewnątrz budynku jest ogrzewane wskutek naturalnych procesów, następnie strumień powietrza zużytego oddaje swoją energię strumieniowi powietrza wpuszczanego do domu, co pozwala na nieustający obieg energii. Co prawda, wentylacja z rekuperatorem nie może stanowić samodzielnego układu ogrzewającego dom, jednak w znaczący sposób wspomoże główny system grzewczy. 

Sprawdź aktualne ceny oleju opałowego i gazu

Aktualności


Zmieni się nazwa ekogroszku


2021-10-22

Koniec ekogroszku


2021-09-29

Zgłoszenia obrotu paliwami opałowymi – ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia


2021-07-23

Podrożeje gaz - URE zatwierdziło zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny


2021-07-19

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już ruszyła


2021-07-05

Obowiązkowe deklaracje na temat źródeł ciepła i spalania


2021-06-17

Pierwsze miasto w Polsce będzie zasilone zielonym wodorem


2021-04-30

Kontrole jakości węgla w składach


2021-01-25

Ekogroszek przedmiotem sporu


2021-01-15

Grzywna za brak informacji o sposobie ogrzewania domu


2021-01-05