Jak ogrzewać dom pasywny?

Jak ogrzewać dom pasywny?

Przede mną spotkanie z architektem. Planujemy budowę domu pasywnego, pozostał nam wybór poszczególnych systemów, w tym grzewczego. Na jaki system warto się zdecydować? Czy montaż tradycyjnych urządzeń w ogóle ma sens? Karolina z Łodzi

Dom pasywny można porównać do ludzkiego organizmu. Wszystko jest tu precyzyjnie zaplanowane, a poszczególne systemy – skomunikowane ze sobą. Jednak w przeciwieństwie do żywego organizmu ten jest tak przemyślany, aby funkcjonować na minimum energii, jaką mu dostarczymy. Potrzebujemy zatem urządzeń, które wymagają niewielkich nakładów energii elektrycznej i jednocześnie bazujących na odnawialnych, czyli darmowych źródłach energii. 

Ogromne znaczenie dla funkcjonowania domu pasywnego mają instalacje, szczególnie grzewcza i wentylacyjna, oraz wysokiej jakości materiały, przede wszystkim ociepleniowe. Optymalne zaizolowanie przegród budowalnych oraz wdrożenie energooszczędnego systemu grzewczego sprawia, że dom pasywny do ogrzewania potrzebuje niewielkiej ilości energii. Zaledwie 15 kWh/(m²/rok). Skąd tak niewielkie zużycie? Wynika to m.in. z ograniczonych strat ciepła. Dom pasywny jest projektowany i realizowany tak, aby uniknąć powstawania mostków termicznych; wyróżnia się ponadto szczelnością. Nie ma więc potrzeby montowania urządzeń lub układów o dużej mocy.

Zmierzając jednak do sedna: jak ogrzewać dom pasywny? Kluczowe będą tu oczywiście energooszczędne systemy. Mogą to być m.in. piece i kominki na biomasę lub urządzenia zgazowujące drewno, czyli takie, które produkują maksimum energii z dostępnego paliwa. Jednak najbardziej polecanym źródłem grzewczym jest pompa ciepła, której działanie opiera się na w zasadzie darmowej energii ze słońca, powietrza, wody lub gruntu. Urządzenia wykorzystują naturalne właściwości dolnego źródła ciepła, czyli np. gruntu – wymiennik zamontowany pod poziomem przemarzania gruntu (lub geotermalna sonda pionowa) pobierają energię z niewyczerpanych pokładów ciepła lub chłodu. Jako uzupełnienie instalacji bazującej na pompie ciepła sugeruje się kolektory słoneczne, które przygotują ciepłą wodę użytkową w miesiącach najsilniejszego nasłonecznienia.

Dom pasywny nie może się również obejść bez wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Powietrze wewnątrz budynku jest ogrzewane wskutek naturalnych procesów, następnie strumień powietrza zużytego oddaje swoją energię strumieniowi powietrza wpuszczanego do domu, co pozwala na nieustający obieg energii. Co prawda, wentylacja z rekuperatorem nie może stanowić samodzielnego układu ogrzewającego dom, jednak w znaczący sposób wspomoże główny system grzewczy. 

Ciepło w Twoim domu
Sprawdź aktualne ceny oleju opałowego i gazu

Aktualności


Ogrzewanie bez miału węglowego


2020-06-22

Państwo będzie wiedziało wszystko o piecach Polaków


2020-06-18

Zmiana przepisów dotycząca zakupu miału do celów grzewczych


2020-05-25

Epidemia opóźnia wprowadzenie pakietu opałowego


2020-03-25

Wsparcie programu ''Czyste Powietrze''


2020-02-03

Można dostać pieniądze na zmianę sposobu ogrzewania


2020-01-30

Elektroniczne zgłoszenia w obrocie olejem opałowym


2020-01-29

Ogrzewanie mieszkań kosztuje coraz więcej


2020-01-08

Rynek kotłów na paliwo stałe pod kontrolą


2019-10-17

Globalny popyt na węgiel rośnie


2018-12-19

Palenie paliwami najgorszej jakości ciągle możliwe


2018-11-07

Najgorsze paliwa powodujące smog znikną z rynku


2018-10-05