Czy akumulator ciepła zmniejszy rachunki za ogrzewanie?

Instalator podpowiedział nam, że dobrym rozwiązaniem przy okazji modernizacji systemu ogrzewania byłoby zamontowanie zasobnika ciepła. W naszym przypadku wiązałoby się to jednak z dość znaczną przeróbką kotłowni, jej powiększeniem itd. Prosimy o podpowiedź, czy w takim razie warto inwestować w urządzenie? Karolina i Kamil z Białegostoku

Akumulator ciepła ma formę izolowanego zbiornika, w którym magazynowana jest ciepła woda. Czyli jednocześnie: pewien zasób energii, który możemy wykorzystać nawet po wyłączeniu kotła. 

Gdybyśmy nie musieli płacić za ogrzewanie, nasze comiesięczne rachunki byłyby znacznie niższe. Dopóki jednak technologia pasywna i odnawialne źródła energii nie pozostawiły daleko w tyle konkurencyjnych rozwiązań, które wciąż kuszą niższymi kosztami inwestycyjnymi, dopóty musimy szukać innych sposobów na zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Jednym z nich może być akumulator ciepła. Warto o nim pomyśleć zwłaszcza przy okazji modernizowania kotłowni lub na etapie budowy domu i projektowania układu grzewczego.

Czy montaż akumulatora ciepła w domu jednorodzinnym ma sens? Jak najbardziej. Dzięki urządzeniu nie musimy się już borykać z problemem wychłodzonego wnętrza po powrocie do domu po kilkugodzinnej nieobecności lub nawet po wstaniu rano. 
Do akumulatora ciepła można podłączyć zarówno piece na paliwa stałe, kotły automatyczne, kominki, jak i kolektory słoneczne, pompy ciepłe czy instalację fotowoltaiczną. Akumulator ciepła to inaczej izolowany zbiornik umożliwiający na magazynowanie energii cieplnej z funkcjonujących w obiekcie urządzeń grzewczych. Zbiornik gromadzi energię, czyli w praktyce ciepłą wodę, w razie potrzeby (w przypadku obniżenia temperatury w pomieszczeniu) oddaje je do różnych odbiorników w budynku – grzejników, systemu ogrzewania podłogowego itd. Dzięki temu kocioł nie załącza się, jak ma to miejsce w przypadku układów grzewczych bez akumulatora ciepła. W zależności od pojemności zbiornika może on zakumulować ciepło wystarczające na kilkanaście godzin lub nawet kilka dni. 

Koszty inwestycyjne uzależnione są oczywiście od indywidualnych czynników, jak projekt instalacji grzewczej czy zapotrzebowanie na ciepło. Szacuje się, że średnio zwiększy to wydatki na wykonanie systemu o 15 proc. Jeśli zmontowanie zbiornika oznacza jednocześnie większy remont kotłowni, nakłady inwestycyjne też automatycznie się zwiększą. Pamiętajmy jednak, że dodatkowy koszt – montażu zbiornika przy kotle - powinien się zwrócić w ciągu kilku lat. Podczas eksploatacji praca akumulatora ciepła może przyczynić się z kolei do 20-procentowych oszczędności. Obniżenie rachunków za ogrzewanie to jednak nie jedyna zaleta urządzenia. Dzięki niemu możemy zmniejszyć częstotliwość załadunku kotła, mniejsze jest ponadto zanieczyszczenie kotła sadzą. Poza tym pracuje on na najlepszych możliwych parametrach. 

Polecamy
Pozostałe poradniki