Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o ogrzewaniu nadmuchowym

Projektant podpowiedział nam, żebyśmy zamiast standardowego ogrzewania, czyli pieca i grzejników zamontowali ogrzewanie nadmuchowe. Nie wiemy tylko, czy taki system sprawdzi się w większym budynku, powyżej 200 mkw.? Czy nie będzie zbyt kosztowny w utrzymaniu? Czy takie rozwiązania w ogóle stosuje się w Polsce? Jolanta z Gdańska

Choć całkiem popularne za oceanem, w Polsce traktowane z pewną dozą nieufności. Niesłusznie. System nadmuchowy z łatwością poradzi sobie z ogrzaniem każdego budynku. Oprócz tego ma parę dodatkowych funkcji, dzięki którym z pewnością go pokochamy.

Powietrze niezbędne do działania układu pobierane jest z czerpni zlokalizowanej poza budynkiem oraz z dala od ulicy czy źródeł zanieczyszczenia. Stąd zostaje przetransportowane do pieca nadmuchowego (za paliwo służy tu np. olej opałowy, gaz ziemny lub propan butan, wykorzystuje się również powietrzne pompy ciepła), który po podgrzaniu medium wymusza jego ruch. Ogrzewanie nadmuchowe opiera się na systemie kanałów rozplanowanych w całym budynku – ciepło dostarczane jest do poszczególnych pomieszczeń. Następnie powietrze zostaje zassane do przewodu powrotnego, gdzie miesza się ze świeżym, oddając mu swój ładunek energetyczny. Po przefiltrowaniu trafia do pieca, w którym osiąga pożądaną temperaturę.

Szacuje się, że zastosowanie systemu nadmuchowego znacznie skraca czas ogrzania pomieszczeń. Powietrze jest medium, które szybko przejmuje ciepło, dzięki czemu niedługo po osiągnieciu w piecu pożądanych parametrów można wdmuchać je bezpośrednio do poszczególnych pomieszczeń. Oznacza to, że ciepło zaczynamy odczuwać natychmiast po wtłoczeniu powietrza z systemu, nie musimy czekać na ogrzanie urządzeń, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnego układu grzewczego wyposażonego w grzejniki.
 
Niezwykle ważną kwestią są koszty eksploatacyjne. Szacuje się, że dzięki wdrożeniu ogrzewania nadmuchowego zaoszczędzimy do 30-40 proc. na ogrzewaniu, nawet w budynku o dużej kubaturze. Jeśli układ realizujemy na etapie budowania obiektu, koszty inwestycyjne nie będą dużo większe niż w przypadku konwencjonalnej instalacji centralnego ogrzewania. Przewody, którymi dostarczane jest powietrze montujemy np. w podwieszanym suficie i ściankach działowych, w przypadku pomieszczeń nieogrzewanych wymagają one jedynie dodatkowej izolacji.
Co istotne, system nadmuchowy może spełniać kilka dodatkowych funkcji oprócz podstawowej, czyli ogrzewania. W zależności od zastosowanych usprawnień układ w różnym stopniu może filtrować i jonizować, nawilżać powietrze, dzięki czemu sprawdzi się przede wszystkim w przypadku, gdy jeden z domowników jest alergikiem. Możemy wybrać m.in. filtr jednorazowy (działający np. przez kilka tygodni), zmywalny, bakteriobójczy lub elektroniczny, który zatrzymuje na sobie ponad 95 proc. pyłków.

System ogrzewania nadmuchowego może zastąpić również wentylację i klimatyzację. Dzięki niemu nie musimy otwierać okien, aby wywietrzyć dom czy mieszkanie – wystarczy załączenie systemu grzewczego i ustawienie odpowiedniej temperatury. Jeśli zależy nam zaś na ochłodzeniu, zastosowanie danych komponentów systemu również nam to umożliwi.

Polecamy
Pozostałe poradniki