Jak złej jakości węgiel może pogorszyć pracę kotła na paliwa stałe?

2012-12-20 / 12:22
Jak złej jakości węgiel może pogorszyć pracę kotła na paliwa stałe?

Posiadacze automatycznych kotłów retortowych z podajnikiem ślimakowym często są rozczarowani efektami działania zainstalowanych urządzeń. Reklamowane jako bardzo sprawne, wydajne i zarazem oszczędne źródła ciepła, w praktyce nie osiągają oczekiwanie wysokich parametrów. Z czego to wynika? Na pewno nie ze złej jakości kotłów, ale z braku dostatecznej wiedzy inwestorów na temat ich obsługi i konserwacji.

Najczęstszym powodem  nieprawidłowego funkcjonowania systemu grzewczego jest złe paliwo. Ekogroszek zasilający konwencjonalne kotły retortowe musi spełniać wymagania narzucone przez producentów kotłów: posiadać odpowiednie uziarnienie, wysoką kaloryczność, niski wskaźnik zdolności spiekania i małą zawartość popiołu. Nie może też być zawilgocony oraz zawierać jakichkolwiek domieszek, np. miału i kamieni. Załadowanie do podajnika niekwalifikowanego, taniego paliwa, które nie spełnia powyższych warunków, nie tylko obniży moc palnika i tym samym sprawność całego urządzenia, ale może też spowodować awarię kotła.

Kluczową rolę odgrywa tu wskaźnik zdolności spiekania. Zbyt wysoki, będący cechą węgla gorszej jakości, powoduje tworzenie się dużych spieków koksowych. Te wstrzymują prawidłowy przepływ gazów w palenisku i zwiększają opór ślimaka (czyli przenośnika śrubowego). Może to spowodować zakleszczenie palnika i awarię całego układu. Aby uniknąć powstawania spieków, trzeba zwolnić proces spalania, czyli wydłużyć czas postoju (podajnik pracuje w trybie cyklicznym – podawanie paliwa trwa od kilku do kilkunastu sekund i odbywa się z przerwami czyli postojami na dopalanie, trwającymi od kilku do kilkudziesięciu sekund). Ograniczając ilość podawanego paliwa, należy też zmniejszyć dopływ dostarczanego do kotła powietrza, niezbędnego w procesie spalania. W rezultacie następuje zmniejszenie mocy palnika i tym samym słabsze ogrzewanie domu. Jedynie kwalifikowany, dobrej jakości ekogroszek zapewni prawidłową pracę palnika i da gwarancję wysokiej sprawności urządzenia.

  Znajdź dostawców
węgla
Alternatywą mogą być kotły z automatycznym palnikiem rusztowym, w których jakość paliwa nie ma takiego znaczenia i w których spalać można również węgiel spiekający i miał węglowy. Od kilku lat sprzedawane są też kotły z palnikami retortowymi nowej generacji, które dobrze funkcjonują pomimo zasilania gorszej jakości węglem. Ich podajniki ślimakowe mają w końcowej fazie elementy odwrotnego zwoju, co zapobiega dopychaniu paliwa do warstwy żaru i jego zagęszczaniu. Węgiel jest wypiętrzany i miesza się z częścią żaru - dzięki temu praca podajnika nie ulega zakłóceniu.
Słowa kluczowe: ekogroszek, węgiel
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Aktualności


Nie kupujemy gazu płynnego z Rosji! – Gaspol SA


2022-04-04

Zmieni się nazwa ekogroszku


2021-10-22

Koniec ekogroszku


2021-09-29

Zgłoszenia obrotu paliwami opałowymi – ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia


2021-07-23

Podrożeje gaz - URE zatwierdziło zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny


2021-07-19

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już ruszyła


2021-07-05

Obowiązkowe deklaracje na temat źródeł ciepła i spalania


2021-06-17

Pierwsze miasto w Polsce będzie zasilone zielonym wodorem


2021-04-30

Kontrole jakości węgla w składach


2021-01-25

Ekogroszek przedmiotem sporu


2021-01-15

Grzywna za brak informacji o sposobie ogrzewania domu


2021-01-05

NIK negatywnie przepisach dotyczących kontroli jakości paliw


2020-12-02
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu