Podłogówka na piętrze – czy to dobry pomysł?

Pytanie czytelnika: Podłogówka na piętrze – czy to dobry pomysł?

Niedługo rozpoczynamy budowę domu, ale wciąż zastanawiamy się nad sposobem ogrzewania pomieszczeń. Zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe, jednak znajomi oraz niektórzy instalatorzy odwodzą nas od pomysłu zainstalowania go w całym domu. W tym także na piętrze
 – w sypialniach i pokoju gościnnym. Mamy dylemat, ponieważ z drugiej strony, nie jesteśmy przekonani do montażu grzejników. Czy powinniśmy ustąpić?

Karolina z Wrocławia

Rozważając zasadność zainstalowania podłogówki w całym domu, należy wcześniej przeanalizować projekt budynku oraz pozostałe istotne czynniki indywidualne, jak potrzeby i przyzwyczajenia domowników. Ogrzewanie podłogowe jako system grzewczy w całym budynku ma swoich zwolenników i zagorzałych przeciwników, dlatego też należy mieć świadomość zarówno możliwości, jak i ograniczeń instalacji.

Teoretycznie, nie ma żadnych przeciwskazań przed zainstalowaniem podłogówki w całym budynku. System będzie sprawdzał się idealnie, jeśli tylko zostanie prawidłowo zaplanowany, wykonany oraz użytkowany. Dobrym pomysłem jest chociażby ustawienie niższej temperatury w pomieszczeniach, z których rzadko korzystamy, a wyższej, optymalnej – w pokoju dziennym, kuchni, łazience czy pokoiku dziecięcym. Dzięki temu unikniemy strat cieplnych, do których dochodzi przy rozgrzewaniu się systemu, zapewniając domownikom komfort.

Za zamontowaniem ogrzewania podłogowego przemawia jego energooszczędność. Podłogówka należy do systemów niskotemperaturowych (do ogrzania wystarczy woda o temperaturze 40, maksymalnie 50 st. C), co oznacza mniejsze zużycie paliwa dla osiągnięcia optymalnej temperatury. Ogrzewanie tego typu jest idealnym wyjściem dla osób, które zdecydowały się zainwestować w pompę ciepła lub kocioł kondensacyjny, do czego przekonują atrakcyjne programy dopłat oraz wchodzące w życie dyrektywy Unii Europejskiej, nakładające obowiązek budowania w technologii niskoenergetycznej.

Istotna jest również kwestia wygody użytkowania. Przy ogrzewaniu za pomocą tradycyjnych grzejników ciepłe powietrze unosi się ku górze, w związku z czym partie przy podłodze pozostają wychłodzone. Tu ciepło przekazywane jest przez konwekcję, dzięki czemu przy podłogówce ruch powietrza jest minimalny, a rozkład temperatur w pomieszczeniu bardzo równomierny. To opcja dla lubiących stały komfort cieplny, którzy nie chcą budzić się w chłodnej sypialni.

Trzeba jednak mieć świadomość mankamentów ogrzewania podłogowego zamontowanego we wszystkich pomieszczeniach. Podłogówka charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną, dlatego też nagrzewa się znacznie wolniej, niż konwencjonalne grzejniki. Z drugiej strony, grzejniki po odłączeniu od źródła ciepła, dosyć szybko stają się zimne. Według niektórych instalatorów, systemy mieszane są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie warto instalować ogrzewania podłogowego w sypialniach czy innych pomieszczeniach, których nie użytkujemy ciągle. Tu radzą zastąpić podłogówkę grzejnikami, które pozwolą szybko ogrzać wychłodzone wnętrze. Należy jednak pamiętać, że także i takie rozwiązanie nie jest wolne od wad, co potwierdzą przede wszystkim ci domownicy, których pierwszą czynnością po przebudzeniu jest zejście do kotłowni, aby rozpalić 
w piecu i podnieść temperaturę we wnętrzu.

Polecamy
Pozostałe poradniki