Ścienne panele grzewcze czy podłogówka?

Chciałbym zamontować ogrzewanie płaszczyznowe. Boje się jednak, że ścienne ogrzewanie będzie mało komfortowe. Słyszałem o zbytnim nagrzewaniu się ścian oraz dużych rachunkach za ogrzewanie. a także kłopotliwym montażu i trudnościach z aranżacją pomieszczenia. Nie wiem więc, czy warto ryzykować zakup i montaż ściennych paneli grzewczych, czy może lepiej zainwestować się w ogrzewanie podłogowe? Piotr z Radomia

Oba rozwiązania polecane są dla alergików. Jedno zachęca bardzo równomiernym rozkładem temperatur, drugie – skuteczną walką z pleśnią. Zanim podejmiemy decyzję o rodzaju ogrzewania płaszczyznowego, sprecyzujmy nasze potrzeby oraz przeanalizujmy projekt wnętrza. 

Ścienne panele grzewcze działają na podobnej zasadzie, co ogrzewanie podłogowe. Ciepło przekazywane jest poprzez promieniowanie, dzięki czemu równomiernie rozchodzi się po wnętrzu, od podłogi począwszy. Ogrzewanie drogą promieniowania pozwala na obniżenie temperatury o kilka stopni bez żadnego uszczerbku na komforcie domowników – temperatura odczuwalna utrzymuje się na optymalnym dla użytkownika poziomie. Przekręcenie termostatu o 3-4 st. C przyniesie nam nawet 15-20% oszczędności. Ścienne panele grzewcze to – obok podłogówki – przykład ogrzewania niskotemperaturowego (temperatura zasilania to maks. 60 st. C), optymalnego dla środowiska i polecanego przez ekspertów związanych z branżą efektywności energetycznej. Doskonale współpracują z pompą ciepła, czyli ekologicznym źródłem energii. Ścienne panele grzewcze to więc energooszczędne rozwiązanie, dzięki któremu koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem będą niższe.

Panele ścienne „wygrywają” z podłogówką w innej konkurencji. Dzięki systematycznemu ogrzewaniu ścian zapobiegają powstawaniu oraz rozwijaniu się pleśni i grzybów na ścianach, z czym często borykają się mieszkańcy starego budownictwa oraz domów z nieskuteczną wentylacją. Musimy wziąć pod uwagę również inne związane ze zdrowiem: ciepło nie jest przekazywane na drodze konwekcji, nie dochodzi więc do ruchu powietrza, a tym samym – cząsteczek kurzu. To, podobnie jak ogrzewanie podłogowe, rozwiązanie idealne, jeśli jeden z domowników jest alergikiem.
Z racji specyfiki instalacji montażu ściennych płyt grzewczych lepiej dokonać na etapie budowy domu, inaczej wiązałoby się to z dużym remontem. Z drugiej strony na ten typ ogrzewania możemy zdecydować się właśnie przy okazji remontu, co w przypadku podłogówki często jest niemożliwe (instalacja ogrzewania podłogowego zwiększyłaby wysokość podłogi – pomieszczenie w rezultacie mogłoby stać się zbyt niskie). Koszty instalacyjne związane są w zasadzie jedynie z kosztem zakupu urządzeń – wykończenie ściany z panelami grzewczymi niczym nie różni się od standardowego.
Co jest lepsze: ścienne panele grzewcze czy podłogówka? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz założeń projektu. Część ekspertów zwraca naszą uwagę, że mimo równomiernego rozkładu temperatur, nie dorównuje w 100 % podłogówce – szczególnie w dużych pomieszczeniach, w których odległość pomiędzy ścianą o centralnym punktem jest znaczna. Z drugiej strony, nie każdy rodzaj wykończenia nadaje się do ogrzewania podłogowego, musimy też pamiętać o odpowiednim rozstawie mebli. Ścienne panele grzewcze przekonają więc szczególnie tych inwestorów, którzy borykają się z problemem pleśni oraz odpowiedzą na potrzeby niezbyt wysokich pomieszczeń. 

Polecamy
Pozostałe poradniki