Porady CDC24.pl: Czy powietrzna pompa ciepła ogrzeje dom?

Kupiliśmy działkę z domem z lat 80. Budynek nie jest w dobrym stanie, więc zdecydowaliśmy się na remont – m.in. na zmianę sposobu ogrzewania. Tradycyjny piec węglowy chcielibyśmy zastąpić powietrzną pompą cieplną. Nie jesteśmy jednak pewni, czy urządzenie sprawdzi się jako główne źródło ciepła
Anna z Leszna

Wokół tematu powietrznych pomp ciepła zdążyło narosnąć wiele mitów. Według niektórych jej użytkowanie jest uciążliwe, a samo urządzenie – bardzo nieefektywne w naszej strefie klimatycznej. Jak jest naprawdę?
Pierwszym argumentem „za” jest znacznie szybszy, tańszy i prostszy montaż niż w modelach czerpiących energię z gruntu lub wody, ponieważ nie ponosimy kosztów związanych z ułożeniem kolektorów. To więc dobre rozwiązanie w przypadku małej działki. Pompa ciepła pozwala również zapomnieć o wydatkach związanych z zamontowaniem komina, wykonaniem np. przyłącza gazowego oraz przystosowaniem kotłowni.
Dolnym źródłem ciepła pompy powietrznej, tzn. miejscem, z którego system pozyskuje energię, jest powietrze, górnym zaś – najczęściej woda. Niestety, w naszych warunkach klimatycznych urządzenie nie jest w stanie samodzielnie ogrzać całego budynku, ani przygotować ciepłej wody użytkowej. Ilość zawartej w powietrzu energii uzależniona jest od jego wilgotności, ta zaś spada wraz ze spadkiem temperatury. Co prawda, pompy efektywnie pracują nawet przy -25 st. C, jednak zużywają wtedy więcej energii elektrycznej. Niezbędna jest więc współpraca z dodatkowym źródłem ciepła, jak kocioł na gaz, olej czy urządzeniem elektrycznym. Szacuje się, że wykorzystanie powietrznej pompy ciepła w takim duecie pozwoli na redukcję kosztów ogrzewania nawet o ok. 60 % - końcowy bilans mimo wszystko jest więc bardzo korzystny.
Polecamy
Pozostałe poradniki