Jak obniżyć koszty ogrzewania gazem płynnym?

Jak obniżyć koszty ogrzewania gazem płynnym?

Nie mamy możliwości przyłączyć naszej działki do infrastruktury gazowej, zdecydowaliśmy się więc na gaz płynny. Ogrzewanie nim nie jest z drugiej strony najtańsze. Czy istnieje jakiś sposób na obniżenie rachunków? Sebastian z Radomia

Gaz płynny to paliwo, które podlega znacznym wahaniom w ciągu roku i na przestrzeni kilku lat. Jeśli jednak dobierzemy parametry instalacji do jej potrzeb i wielkości – koszty ogrzewania gazem płynnym mogą być porównywalne z niektórymi paliwami odnawialnymi, np. ekogroszkiem. Dodatkowo musimy zastanowić się, czy bardziej opłacalne jest dzierżawienie zbiornika czy kupno na własność?

Ogrzewając gazem płynnym, musimy zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania paliwa. Jednym z najważniejszych elementów instalacji jest więc specjalny zbiornik. Na rynku dostępne są zbiorniki naziemne i podziemne o różnej pojemności i różnym poziomie maksymalnego poboru ciągłego. Instalacje podziemne są nieco droższe od naziemnych, jednak jeśli „schowamy” zbiornik, nie będziemy mieli problemów z zagospodarowaniem działki.

Koszt dzierżawy zbiornika obejmuje comiesięczną, stałą opłatę (około kilkudziesięciu złotych) oraz wyższą cenę gazu – o około 1 zł/l (miesięcznie płacimy nawet do 180 zł); do tego doliczamy cenę wykonania instalacji – 1-4 tys. zł. Poza tym podpisujemy umowę, zobowiązującą nas do zużycia danej ilości paliwa, która de facto „wiąże” nas z dostawcą na kilka lat (wcześniejsze zerwanie umowy często grozi nam wysoką grzywną).

Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów ogrzewania budynku, dobrym pomysłem będzie kupienie własnego zbiornika, zamiast jego dzierżawy. Dzięki temu uniezależnimy się od dostawcy i będziemy mieć większą decyzyjność w kwestii cen paliw. Koszt wykonania instalacji wraz ze zbiornikiem wyniesie nas około 10 tys. zł, jednak nie zapominajmy, że zbiornik łatwo odsprzedać. Do tej kwoty doliczamy jeszcze koszty okresowych przeglądów Urzędu Dozoru Technicznego, 150 zł rocznie. W skali roku dzięki własnej instalacji zaoszczędzimy kilka tysięcy.

Własny zbiornik ma jeszcze inną zaletę: możemy kupić zapas gazu w najlepszym momencie, poza sezonem grzewczym, czyli wtedy, kiedy paliwo jest najtańsze – nawet 1,9 zł brutto za litr. Jeśli będziemy bacznie obserwować sytuację na rynku paliw, mamy szansę ogrzać dom stosunkowo niewielkim kosztem. 

Barter - działamy z energią
Sprawdź aktualne ceny oleju opałowego i gazu

Aktualności


Rynek kotłów na paliwo stałe pod kontrolą


2019-10-17

Globalny popyt na węgiel rośnie


2018-12-19

Palenie paliwami najgorszej jakości ciągle możliwe


2018-11-07

Najgorsze paliwa powodujące smog znikną z rynku


2018-10-05

Brakuje rozporządzeń w sprawie jakości węgla


2018-09-17

Opublikowano Ustawę o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw


2018-08-29

Normy jakości paliw do poprawki


2018-08-24

Samorządy dopłacą do rachunków za ciepło?


2018-02-15

Kraków bez pieców na węgiel


2017-11-15

Biowęgiel - paliwo i nawóz


2017-11-14

Normy, które poprawią jakość powietrza w Polsce


2017-10-02

Będą fundusze na wymianę pieców z opłat za torebki foliowe


2017-09-19