Jak wybrać kocioł na olej opałowy?

Co prawda, ogrzewanie olejowe nie należy do najtańszych, wysokie są również koszty inwestycji. Z drugiej strony z powodzenie zastosujemy je tam, gdzie nie ma podłączenia do infrastruktury gazowej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając kocioł na olej opałowy.

Podstawową różnicą pomiędzy kotłami na olej opałowy i kotłami na paliwo stałe jest to, że te pierwsze są zawsze w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe. Omija nas więc codzienny rytuał porannego rozpalania w piecu, a potem dokładania do ognia. Urządzenia na olej opałowy są wybierane również z uwagi na stosunkowo niskie koszty eksploatacji – w porównaniu np. do pieców na gaz płynny. Oprócz tego to rozwiązanie, które z pewnością przemówi do osób dbających o środowisko: całkowite spalanie sprawia, że emitowane do atmosfery spaliny są oczyszczone ze szkodliwych związków. 

Sprawność 
Wybierając piec na olej opałowy, należy sprawdzić przede wszystkim, jaka jest sprawność urządzenia – im bowiem wyższy ten parametr, tym niższe zużycie paliwa i koszty jego zakupu. W nowoczesnych kotłach sprawdzonych producentów jest to od ok. 92 do 95%. Najwyższą sprawność mają olejowe kotły kondensacyjne, czyli takie, które dodatkowo odzyskują ciepło z pary wodnej ze spalin. Z drugiej strony są nieco mniej wydajne od kondensacyjnych urządzeń gazowych, co wiąże się z budową cząsteczek paliwa. Nie zapominajmy, że decydując się na kocioł kondensacyjny, będziemy musieli zaplanować instalację c.o. jako niskotemperaturową, nadającą się do współpracy np. z podłogówką. 

Z otwartą lub zamkniętą komorą 
Oprócz urządzeń z otwartą komorą spalania są dostępne również takie z zamkniętą komorą. Tego rodzaju piece uznaje się za bezpieczniejsze dla użytkowników, obieg paliwa i spalin są odizolowane od powietrza w pomieszczeniu, a powietrze potrzebne do spalania zostaje zasysane do komory spalania z zewnątrz budynku przez specjalne przewody. 

Podgrzewanie wody?
Ponadto musimy zdecydować, czy lepsze będzie urządzenie jedno- czy dwufunkcyjne. Kocioł jednofunkcyjny wykorzystywany jest tylko do ogrzewania budynku, z kolei dwufunkcyjne – podgrzewają również wodę użytkową. Tego rodzaju instalacja zawiera dodatkowo wkład pozwalający na częściową lub pełną akumulację ciepła bądź zasobnik c.w.u. Oczywiście, kocioł spełniający dwa zadania jest wygodniejszy, choć droższy od pieca jednofunkcyjnego. Przy tym jednak musimy także zaplanować układ odpowiedzialny za podgrzewanie wody. 

Wybieramy palnik
Istotną kwestią jest także rodzaj palnika – stanowi on w zasadzie serce kotła olejowego i odpowiada za przebieg procesu spalania, rozpylając olej lub powodując jego odparowanie. Do wyboru mamy: palnik z odparowaniem oleju, inżektorowy, dwustopniowy i wentylatorowy wysokociśnieniowy. W palnikach z odparowaniem oleju temperatura paliwa jest podnoszona przez elektryczny podgrzewacz, dopasowujący parametry pracy do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Tego rodzaju układy są dość czułe na zmiany ciągu kominowego. Z kolei w palnikach inżektorowych paliwo dostarczane jest pod niskim ciśnienie, powietrze zasysa je z dysz i rozpyla. Urządzenia wymagają dodatkowego doprowadzenia powietrza i są dedykowane do spalania cięższych olejów. Palniki dwustopniowe są uważane za dość ekonomiczne, pozwalając na ograniczenie zużycia części energii. Natomiast wentylatorowe wysokociśnieniowe są przeznaczone przede wszystkim do spalania lekkiego oleju.

Piece olejowe to przede wszystkim urządzenia stojące (rzadziej wiszące) współpracujące z zasobnikiem (lub wkładem) oraz zbiornikiem paliwa. Do montażu wymagana jest kotłownia, oddzielne pomieszczenie, co podwyższa koszty całej inwestycji. Jednak w sytuacji, gdy nasza działka nie ma podłączenia do infrastruktury gazowej, kocioł olejowy może być dobrym pomysłem. 


Polecamy
Pozostałe poradniki