Czy w łazience możemy zamontować…grzejnik pokojowy?

Remontuję łazienkę, właśnie rozglądam się za nowym grzejnikiem. Znalazłam – naprawdę piękny, ale… nie jest przeznaczony stricte do łazienek, a do normalnych pomieszczeń. Czy mimo to mogę go zainstalować w łazience? Dorota z Białej Podlaskiej

Grzejniki typu pokojowego kuszą nas niepowtarzalnym designem. Zanim zamontujemy je w łazience, zastanówmy się, czy poradzą sobie w specyficznym, wymagającym środowisku pracy. 

Czym się kierować, wybierając grzejnik do łazienki? Przede wszystkim jego funkcjonalnością. Naszym priorytetem jest idealne realizowanie przez urządzenie funkcji grzewczych - szczególnie z uwagi na fakt, że niska temperatura w łazience, zwłaszcza po wyjściu spod prysznica, może być wyjątkowo nieprzyjemna. Zanim więc zajmą nas dywagacje dotyczące designu, obliczmy, jaka moc grzejnika będzie odpowiednia (wystarczy znajomość kubatury pomieszczenia, zalecaną moc podpowiedzą nam karty katalogowe producenta lub sprzedawca).

Dlaczego w łazience nie powinno się montować grzejników nie-łazienkowych, tzn. takich samych, jakie kupujemy do salonu lub sypialni? Łazienkę oraz pozostałe pomieszczenia traktujmy jako dwa odrębne ekosystemy. Panują w nich odmienne warunki, temperatura i poziom wilgotności. W związku z tym grzejniki muszą być wykończone za pomocą różnych, dostosowanych do mikroklimatu materiałów. Do produkcji grzejników łazienkowych wykorzystuje się przede wszystkim wysokiej jakości rurki stalowe, miedziane i aluminiowe, które dodatkowo – z uwagi na wilgoć – zabezpiecza się powłokami antykorozyjnymi. Oznacza to, że gdybyśmy w łazience zainstalowali „zwykły” grzejnik, groziłaby mu korozja.

Chodzi też o funkcjonalność „standardowych” grzejników – ich konstrukcja może skutecznie uniemożliwić suszenie ręczników, bardziej skomplikowane jest także czyszczenie i pielęgnacja (o których w środowisku wilgotnym nie należy zapominać). 

Choć nie-łazienkowe grzejniki mogą do nas przemawiać, jeśli chodzi o estetykę, nie dajmy się zwieść – nie poradzą sobie w panujących w łazience warunkach, a my możemy odczuć obniżony komfort cieplny. Dlatego nie zapominajmy: grzejniki montujmy zawsze zgodnie z przeznaczeniem! Na szczęście również w tej dziedzinie coraz częściej pojawiają się przyciągające wzrok urządzenia – o nietypowym kształcie, w śmiałych kolorach, wyposażone w uchwyty, wieszaki, a nawet lustra. 

Polecamy
Pozostałe poradniki