Lato: idealny czas na zakup propanu do ogrzewania domu

Lato: idealny czas na zakup propanu do ogrzewania domu

Z zakupem paliwa nie warto czekać aż do sezonu grzewczego. Inaczej znacznie przepłacimy. Tyczy się to m.in. propanu, który już teraz kusi bardzo niskimi cenami.

Ogrzewanie propanem to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą spędzać całych godzin w kotłowni. Piec na gaz nie wymaga ciągłego nadzoru, doglądania procesu spalania, dokładania paliwa, czyszczenia paleniska – pracuje według zaprogramowanych, wybranych przez nas parametrów. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to zapewnienie zapasu paliwa – aby uniknąć przestojów w pracy instalacji, co w sezonie grzewczym może być szczególnie uciążliwe. Kiedy jest najlepszy moment na zakup propanu?

Z własnym czy dzierżawionym zbiornikiem?

Czy ogrzewanie propanem jest opłacalne? To w ogromnej mierze zależy od tego, czy wydzierżawiliśmy zbiornik na paliwo i jednocześnie podpisaliśmy (najczęściej kilkuletnią) umowę na dostawy gazu, czy kupiliśmy własny. W drugim przypadku mamy możliwość zakupu od dowolnego dostawcy, warto więc poświęcić nieco czasu na porównaniu ofert różnych firm i wybór najlepszej ceny i warunków zakupu. Zapoznajmy się z ofertą choć kilku firm, aby wiedzieć, na jakim średnim poziomie plasują się ceny. Zwróćmy też uwagę na minimalną wielkość zamówienia oraz termin dostawy.

Nie czekaj do jesieni

Dobrym momentem na zakup paliwa na pewno nie jest sezon grzewczy. Wzmożony ruch na rynku i największe zainteresowanie klientów w naturalny sposób wpływa na ceny – winduje je w górę. „Zapobiegliwość przed sezonem zimowym opłaca się – bowiem w okresie, kiedy propanu potrzebuje większa liczba nabywców, firmy mają dobry argument, aby sprzedawać go drożej” – tłumaczy dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z e-petrol.pl.
 
Za najlepszymi cenami należy się więc rozglądać po (nie przed!) sezonie grzewczym. Na spore oszczędności możemy liczyć zwłaszcza latem. „Zwykle zakupy propanu w okresie letnim okazują się dobrym pomysłem, co wynika z mniejszego popytu i jest promowane przez dostawców, jako korzystniejsze logistycznie – podpowiada analityk z e-petrol.pl. Wystarczy zwrócić uwagę na historyczne ceny propanu na cele grzewcze – w listopadzie ubiegłego roku detaliczny koszt litra wlewanego do własnych instalacji wynosił 2,20 zł/l, podczas gdy w czerwcu spadł do 1,66 zł/l. Również w roku 2014 ceny w okresie wiosenno-letnim obniżały się, aby w miarę zbliżania się do sezonu grzewczego ruch w górę był coraz wyraźniejszy” – kontynuuje dr Jakub Bogucki. Okazuje się więc, że właśnie teraz jest najlepszy czas na decyzję: ceny propanu są najniższe od kilku lat. 

Pamiętajmy, że im bliżej sezonu grzewczego, tym wyższe będą ceny propanu. Nie czekajmy do jesieni – wtedy zakup paliwa do ogrzewania domu znacznie uszczupli zawartość naszego portfela. 

Ciepło w Twoim domu
Sprawdź aktualne ceny oleju opałowego i gazu

Aktualności


Kontrole jakości węgla w składach


2021-01-25

Ekogroszek przedmiotem sporu


2021-01-15

Grzywna za brak informacji o sposobie ogrzewania domu


2021-01-05

NIK negatywnie przepisach dotyczących kontroli jakości paliw


2020-12-02

Rynek obrotu paliwami opałowymi bardziej uregulowany


2020-09-28

UOKiK kontroluje sprzedawców kotłów na paliwo stałe


2020-09-22

PGG promuje ekogroszek


2020-09-16

Mniej węgla w Polityce Energetycznej Polski


2020-09-09

Kupujesz olej opałowy – musisz się zarejestrować


2020-09-04

Ogrzewanie bez miału węglowego


2020-06-22

Państwo będzie wiedziało wszystko o piecach Polaków


2020-06-18

Zmiana przepisów dotycząca zakupu miału do celów grzewczych


2020-05-25