Lato: idealny czas na zakup propanu do ogrzewania domu

Z zakupem paliwa nie warto czekać aż do sezonu grzewczego. Inaczej znacznie przepłacimy. Tyczy się to m.in. propanu, który już teraz kusi bardzo niskimi cenami.

Ogrzewanie propanem to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą spędzać całych godzin w kotłowni. Piec na gaz nie wymaga ciągłego nadzoru, doglądania procesu spalania, dokładania paliwa, czyszczenia paleniska – pracuje według zaprogramowanych, wybranych przez nas parametrów. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to zapewnienie zapasu paliwa – aby uniknąć przestojów w pracy instalacji, co w sezonie grzewczym może być szczególnie uciążliwe. Kiedy jest najlepszy moment na zakup propanu?

Z własnym czy dzierżawionym zbiornikiem?

Czy ogrzewanie propanem jest opłacalne? To w ogromnej mierze zależy od tego, czy wydzierżawiliśmy zbiornik na paliwo i jednocześnie podpisaliśmy (najczęściej kilkuletnią) umowę na dostawy gazu, czy kupiliśmy własny. W drugim przypadku mamy możliwość zakupu od dowolnego dostawcy, warto więc poświęcić nieco czasu na porównaniu ofert różnych firm i wybór najlepszej ceny i warunków zakupu. Zapoznajmy się z ofertą choć kilku firm, aby wiedzieć, na jakim średnim poziomie plasują się ceny. Zwróćmy też uwagę na minimalną wielkość zamówienia oraz termin dostawy.

Nie czekaj do jesieni

Dobrym momentem na zakup paliwa na pewno nie jest sezon grzewczy. Wzmożony ruch na rynku i największe zainteresowanie klientów w naturalny sposób wpływa na ceny – winduje je w górę. „Zapobiegliwość przed sezonem zimowym opłaca się – bowiem w okresie, kiedy propanu potrzebuje większa liczba nabywców, firmy mają dobry argument, aby sprzedawać go drożej” – tłumaczy dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z e-petrol.pl.
 
Za najlepszymi cenami należy się więc rozglądać po (nie przed!) sezonie grzewczym. Na spore oszczędności możemy liczyć zwłaszcza latem. „Zwykle zakupy propanu w okresie letnim okazują się dobrym pomysłem, co wynika z mniejszego popytu i jest promowane przez dostawców, jako korzystniejsze logistycznie – podpowiada analityk z e-petrol.pl. Wystarczy zwrócić uwagę na historyczne ceny propanu na cele grzewcze – w listopadzie ubiegłego roku detaliczny koszt litra wlewanego do własnych instalacji wynosił 2,20 zł/l, podczas gdy w czerwcu spadł do 1,66 zł/l. Również w roku 2014 ceny w okresie wiosenno-letnim obniżały się, aby w miarę zbliżania się do sezonu grzewczego ruch w górę był coraz wyraźniejszy” – kontynuuje dr Jakub Bogucki. Okazuje się więc, że właśnie teraz jest najlepszy czas na decyzję: ceny propanu są najniższe od kilku lat. 

Pamiętajmy, że im bliżej sezonu grzewczego, tym wyższe będą ceny propanu. Nie czekajmy do jesieni – wtedy zakup paliwa do ogrzewania domu znacznie uszczupli zawartość naszego portfela. 

Polecamy
Pozostałe poradniki