Gdzie zamontować regulator pokojowy?

cdc24.pl
2015-11-26 / 10:33
Gdzie zamontować regulator pokojowy?

Modernizuję instalację grzewczą. Zamiast starego kotła na węgiel będzie nowoczesny piec na ekogroszek, sterowany automatycznie, na podstawie regulatorów pokojowych. Mam jednak pytanie. Wnętrze mojego domu ma jednak charakter otwartej przestrzeni - gdzie więc w tym przypadku należałoby umieścić regulatory? Tomasz z Białegostoku

Regulator pokojowy współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania, „informując” kocioł grzewczy o aktualnie panującej we wnętrzu temperaturze oraz potrzebach cieplnych użytkowników. Zamontujmy go w takim miejscu, które umożliwi optymalny odczyt danych, pozwalając jednocześnie na wygodną obsługę przez użytkowników. 

Regulator pokojowy – mimo iż niewielki i nie rzucający się w oczu – ma ogromne znaczenie dla działania całego systemu. W istocie steruje on pracą całego układu, przekazując kotłowi komunikat: pracuj z większą lub mniejszą mocą. Do wyboru mamy bardzo proste urządzenia, dzięki którym ustawimy temperaturę dzienną i nocną oraz bardziej zaawansowane „gadżety”, poprzez które zaprogramujemy pracę pieca w danej godzinie, porze, dniu tygodnia, według zadanego scenariusza itd.

Kluczowe jest osiągnięcie takich parametrów pracy kotła, które pozwolą na utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu przy możliwie najniższych wydatkach na ogrzewanie. W związku z czym informacje przekazywane z regulatora do kotła muszą być jak najbardziej rzetelne i wiarygodne. Urządzenie (urządzenia) montujemy w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej, jak salon czy pokój dzienny. Uważajmy jednak na salony z kominkiem, wydzielane ciepło wpłynie bowiem na odczyty (regulator zarejestruje temperaturę jako bardzo wysoką, wyłączając piec, podczas gdy w niektórych partiach pomieszczenia może być dość chłodno); podobnie w przypadku narażenia na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego (naprzeciwko okna). Analogicznie: lokalizacja przy oknie lub bezpośrednio przy drzwiach również nie jest wskazana. Przechodzenie, ruch, przeciągi mogą wpłynąć na „odczuwaną” przez regulator temperaturę – układ będzie „myślał”, że w pomieszczeniu jest zimniej niż w rzeczywistości.

Regulatorów nie montujemy więc w miejscach, w których odczyty będą nieprecyzyjne. Kolejny wyznacznik „idealnego miejsca” to brak dostępu do urządzenia przez osoby niepowołane, głównie dzieci. Unikajmy instalacji na korytarzu wejściowym (pozostałe wchodzą w grę), na ścianach zewnętrznych (czyli zimnych), w zamkniętych miejscach o ograniczonym przepływie (za szafami lub zasłonami). 
Gdzie zamontować regulatory? Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, miejsce montażu ustalane jest indywidualnie. Możemy jednak dać parę wskazówek i uczulić, które z lokalizacji będą niewskazane. 

Sprawdź aktualne ceny oleju opałowego i gazu

Aktualności


Zmieni się nazwa ekogroszku


2021-10-22

Koniec ekogroszku


2021-09-29

Zgłoszenia obrotu paliwami opałowymi – ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia


2021-07-23

Podrożeje gaz - URE zatwierdziło zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny


2021-07-19

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już ruszyła


2021-07-05

Obowiązkowe deklaracje na temat źródeł ciepła i spalania


2021-06-17

Pierwsze miasto w Polsce będzie zasilone zielonym wodorem


2021-04-30

Kontrole jakości węgla w składach


2021-01-25